Sievietēm

Sievietēm

Ja sieviete dzīvo aktīvu darba un sociālo dzīvi, var gadīties, ka alkohols kļūst par neretu  ikdienas sastāvdaļu. Pēc darba satiekot draugus, dodoties uz ballītēm nedēļās nogalēs vai iedzerot randiņos. Taču, pat lietojot alkoholu nelielos daudzumos, tas iespaido sievietes citādi kā vīriešus. Ja alkoholisko dzērienu lietošana kļūst pārmērīga, salīdzinot vienu un to pašu izdzertā alkohola daudzumu, kaitējums sievietes veselībai būs daudz nopietnāks nekā vīrietim!

Kur rodas problēma?

Vairums sieviešu ir augumā mazākas, tādēļ arī viņu organisms citādi metabolizē (pārstrādā) alkoholu. Sievietēm organismā ir proporcionāli augstāks tauku daudzums, savukārt vīriešiem – augstāks ūdens saturs. Rezultātā, izdzerot vienādu daudzumu alkohola, sievietei tā koncentrācija asinīs vienmēr būs lielāka. Tāpat sievietēm aknas saražo mazāk alkohola dehidrogenāzes enzīma, kas tiek izmantots alkohola pārstrādē. Tieši šī iemesla dēļ sievietes apreibst ātrāk nekā vīrieši un viņām reibuma stāvoklis saglabājas ilgāk. Tādējādi arī pieļaujamais alkohola vienību skaits sievietēm ir gandrīz uz pusi mazāks.

Ja pēc darba katru dienu iemalko glāzi vīna vai ar draugiem iedzer katru nedēļas nogali, ir vērts apdomāt un mainīt savus alkohola lietošanas paradumus.

Riski

  • Aknas
    Sievietes, kuras pārmērīgi lieto alkoholiskos dzērienus, pakļauj sevi riskam ātrāk saslimst ar aknu cirozi.
  • Depresija un nomāktība
    Biežākais iemesls, kādēļ sievietes sāk pārmērīgi lietot alkoholu, ir stress darba vietā vai neapmierinātība ģimenes dzīvē (mazs bērns, pārgurums, vientulības sajūta). Tas ir kā apburtais loks – nomāktība izraisa vēlmi iedzert, savukārt paģiras pasliktina garastāvokli. Tādēļ, ja ar paģirām pamosties katru dienu – labākais, ko vari darīt, ir ievērot veselīgu dzīvesveidu un nodarboties ar sportu.
  • Miega traucējumi
    No vienas puses, alkohols it kā paātrina aizmigšanu, tomēr, pat lietojot to mazās devās, tas traucē miega perioda pēdējo daļu. Tādēļ, pamostoties pēc alkohola lietošanas, biežāk jutīsies neizgulējusies un nomākta nekā labi atpūtusies.
  • Neauglība
    Alkohola lietošana palielina neauglības risku. Tas attiecas ne tikai uz sievietēm, kas pārmērīgi lieto alkohola, bet arī uz tām, kas to lieto mēreni. Alkohola lietošana var radīt ovulācijas cikla traucējumus, veicināt spontānā aborta iespējamību, kā arī agrīnas menopauzes risku. Grūtniecības laikā alkohola lietošana apdraud augļa veselību. Informāciju par šo meklē sadaļā “Grūtniecēm”.
  • Sirds un asinsrite
    Pēc alkohola iedzeršanas paplašinās sīkie asinsvadi (kapilāri), tāpēc seja ātri vien var kļūt sārta. Regulāri pārmērīgi lietojot alkoholu, ādas sīko asinsvadu paplašināšanās saglabājas – tādējādi asinsvadu tīklojums var kļūt redzams uz ādas. Alkohola ietekmē paātrinās sirdsdarbība un skābekļa patēriņš sirds muskulī, var rasties hroniski vielmaiņas traucējumi sirds muskulatūras šūnās. Pēc ilgstošas alkohola lietošanas, neatgriezenisku sirds muskuļa izmaiņu dēļ, parādās sāpes sirdī, elpas trūkums strādājot, paātrināta sirdsdarbība un sirds ritma traucējumi.
  • Elpošanas orgāni
    Alkohola lietošana rada izmaiņas rīklē, elpvadā, bronhos un plaušās. Palielinās risks saslimt ar tuberkulozi. Pēc pārmērīgas alkohola lietošanas var attīstīties balss aizsmakums un klepus, bronhīts un pat pneimonija. Dažkārt var pievienoties arī aizdusa, kas pastiprinās fiziskas slodzes laikā.
  • Kuņģa zarnu trakts
    Alkohola toksiskā iedarbība visātrāk ietekmē kuņģa un zarnu gļotādu, tā var radīt mutes dobuma, rīkles un barības vada gļotādas iekaisumus. Pārmērīga alkohola lietošana ir veicinošs faktors gastrītam, tievo zarnu iekaisumam vai veicināt risku saslimt ar vēzi.
  • Vēzis
    Izdzerot vairāk par vienu dzērienu dienā to darot katru dienu, palielinās risks saslimt ar barības vada, rīkles, balsenes un zarnu vēzi.
  • Novecošana
    Pārmērīgas alkohola lietošanas iespaidā āda var zaudēt sākotnējo elastību, tādēļ rodas grumbiņas un āda izskatās pelēka.
  • Personiskā drošība
    Pasaules prakse liecina, ka alkohola lietošana un būšana reibuma stāvoklī palielina risku kļūt par nozieguma upuri. Piemēram, Lielbritānijas valdības veiktajā pētījumā tika noskaidrots, ka no seksuāla rakstura uzbrukumos cietušajām sievietēm 81% ir bijušas alkohola reibumā.

Ko darīt?

  • Jūties saspringusi? Aizmirsti par glāzi vīna, tā vietā izvēlies kādu fizisku aktivitāti – pastaigu, skriešanu, braukšanu ar velosipēdu. Alkohols bremzē laimes hormona endorfīna veidošanos organismā, bet nodarbošanās ar sportu gluži otrādi – palīdz organismam to saražot.
  • Ja dodies kaut kur iedzert, vispirms paēd. Ja zini, ka vietā, kur notiks ballīte, ēdienu nepiedāvā, sagādā līdzņemšanai kādu uzkodu.
  • Ja pusdienojot restorānā izvēlies klāt kādu alkoholisku dzērienu, neļauj viesmīlim vai galdabiedram nemitīgi papildināt glāzi. Gan restorānā, gan mājas viesībās pirms papildināšanas iztukšo glāzi līdz galam. Tā tu droši zināsi, cik daudz un ko izdzer.
  • Lietojot alkoholu, dzer pamīšus glāzi alkoholiskā dzēriena un glāzi bezalkoholiskā. Tas ļaus vieglāk izvadīt alkoholu, samazinot tā koncentrāciju asinīs, savukārt neļaus organismam tik strauji zaudēt ūdeni.
  • Ieplāno sporta aktivitātes nedēļas nogalēs vai pirms darba. Ja ar draudzeni sarunāsi jogas nodarbības deviņos no rīta, diezin vai iepriekšējā vakarā būsi noskaņota vētrainai uzdzīvei.
  • Vienmēr izdomā, kā tiksi mājās no ballītes, kurā apzinies, ka lietosi alkoholu. Ja izmanto sabiedrisko transportu, noskaidro tā kursēšanas grafiku. Ja brauksi ar taksometru, saglabā savā telefonā vairākus drošu taksometru tālruņa numurus.