Jautā – mēs atbildēsim!

Jautā – mēs atbildēsim!

Jūsu jautājums ir saņemts un saglabāts, tas būs redzams, tiklīdz tiks sniegta atbilde

Ja vēlies uzzināt papildus informāciju par alkoholu, tā lietošanas ietekmi uz veselību u.tml., lūdzu, raksti mums. Reizi nedēļā apkoposim iesniegtos jautājumus, un uz tiem mājas lapā atbildēs kompetenti nozares speciālisti.

Jau atbildētie jautājumi.

 • Helmuts:
  Labdien, vēlos ražot tādus alokoholiskos dzērienus kā uzlējums un liķieris. Kādas licences tam ir vajadzīgas un kuri ražotāji Latvijā izplata spirtu (alkoholu) to ražošanai? Paldies
  • Valsts ieņēmumu dienests:
   Lai ražotu alkoholiskos dzērienus, nepieciešama speciāla atļauja (licence) apstiprināta akcīzes preču noliktavas turētāja darbībai (turpmāk – licence). Informācija par licences saņemšanas kārtību un iesniedzamajiem dokumentiem pieejama interneta portālā www.latvija.lv, sīkāk var skatīt ŠEIT. Realizēt spirtu ir tiesīgi komersanti, kuru licencēs apstiprināta akcīzes preču noliktavas turētāja darbībai ir norādīts preču veids “spirts”. Informācija par izsniegtajām licencēm komercdarbībai ar akcīzes precēm pieejama Valsts ieņēmumu dienesta Publiskojamo datu bāzē. Lai Valsts ieņēmumu dienesta Publiskojamo datu bāzē atlasītu komersantus, kuru licencēs apstiprināta akcīzes preču noliktavas turētāja darbībai ir norādīts preču veids “spirts”:
    • laukā “Speciālās atļaujas (licences) sērija” jāizvēlas “LV1”;
    • laukā “Statuss” jāizvēlas “Spēkā”;
    • laukā “Akcīzes preču veids, ar kuru atļauta darbība” jāizvēlas “Spirts”;
    • laukā “Uz konkrētu datumu aktuālais akcīzes preču veids, ar kuru atļauta darbība” jānorāda datums, kurā veic atlasi;
    • jāatzīmē “Atlasīto licenču sarakstā rādīt akcīzes preču veidus”.
 • Ilga:
  Vai skolās vēl aizvien tiek veidotas dažādas lekcijas par atbildīgu alkohola lietošanu? Man ir bažas par savu meitu, kas drīz uzsāks mācības 8.klasē un tas ko man nākas dzirdēt no viņas un ciitiem vecakiem par ballītēm un tusiņiem man uzdzen sirmus matus.
  • Atbildigi.lv:
   Nozare, sabiedrības spiediena rezultātā, jau kādu laiku vairs nefinansē un arī neiesaistās nepilngadīgu personu izglītošanā par atbildīgu alkohola lietošanu. Lai noskaidrotu, vai un kādas izglītojošas aktivitātes paredzētas noteiktā vecuma bērniem, iesakām Jums sazināties ar skolas vadību vai Veselības ministriju. Lai iegūtu plašāku ieskatu par to, kas ir atbildīga alkohola lietošana un kā rīkoties vecākiem, aicinām ielūkoties sadaļās “Tu un alkohols” un “Vecākiem”.
 • Sandra:
  Kas mūsdienās jauniešus visvairāk pavelk uz alkohola lietošanu? Kā es, kā māte, varu jau laicīgi ietekmēt nepareizus sava bērna lēmumus? Kā to labāk pastāstīt, uz kādiem pamatojumiem labāk balstīties?
  • Ernests Pūliņš-Cinis, psihoterapeits:
   Jauniešiem ir vēlme iederēties starp tiem, kas jau ir atklājuši alkohola "patīkami atslābinošo, trauksmi mazinošo” pusi. Kopā ar pašsaprotamo un vieglāk pieņemamo vēlmi iepazīt nezināmo nāk arī tas, par ko ir nobažījušies vecāki – vēlme "testēt robežas", pamēģināt to, kas aizliegts, iegūt vēl nepieredzētas pieredzes, pārbaudīt savas spējas un kapacitātes, ko pastiprina vēl ne līdz galam attīstījusies kritiskā domāšana. Lai pasargātu bērnu, uzsvars būtu jāliek uz ar alkohola tēmu nesaistītu attīstības procesu veicināšanu, piemēram, palīdzēt attīstīt kritisko domāšanu, veicināt stabilu pašvērtējumu, kā rezultātā jaunietis spēs labāk izvērtēt jebkuru situāciju un nemēģinās iederēties vienaudžu vidū caur alkohola lietošanu – dzert tāpēc, ka citi tā dara. To var veicināt skaidra robežu nospraušana, kas ietver ne pārāk stingru un ne pārāk vaļīgu kontroli pār jaunieti. Ja vecāki jaunieti kontrolēs pārāk stingri, tad jaunietim būs izteiktāka vēlme būt opozīcijā (dzert, ja mamma saka: "nedzer"). Savukārt, ja kontrolēs pārāk maz, tad robežu nebūs vispār – dzers vienkārši tāpēc, ka var un nepastāv tādi “drīkst” vai “nedrīkst”. Ja ir vēlme sarunāties ar jaunieti tieši par alkoholu, tad sarunā ir vērtīgi painteresēties par jaunieti un uzsvērt, ka mēs saprotam vai nojaušam, kāpēc viņam/viņai gribas lietot alkoholiskos dzērienus. Tas mudinātu jaunieti vairāk pastāstīt par savām sajūtām, vēlmēm un pieredzēm. Otrs vērtīgs punkts būtu stāsts par paša pieredzi, lietojot alkoholiskos dzērienus, vai novērojumi, ja to darījuši citi. Šeit būtu svarīgi uzsvērt gan pozitīvās, gan negatīvās pieredzes, lietojot alkoholu dažādos apjomos. Nebūs jēgpilni jaunietim atgādināt, ka dzert nedrīkst, jo to jau viņi paši zina. Tas būs tieši tikpat bezjēdzīgi, kā smēķējošam pieaugušajam teikt, ka smēķēšana ir kaitīga veselībai.
 • Ilona:
  Labdien! Esmu dzirdējusi, ka cilvēki, kas ikdienā regulāri lieto alkoholu, īpaši alu, nepieņemas svarā tieši alkohola dēļ, bet gan to našķu dēļ, kas tiek ēsti malkojot kādu no stiprajiem dzērieniem. Tātad, vienkārši patērējot tikai dzērienu, nav iespējams izteikti pieņemties svarā?
  • Eva Kataja, sertificēta uztura speciāliste:
   Līdzīgi kā pārtikas produkti, arī alkoholiskie dzērieni satur kalorijas. Kaloriju daudzums alus gadījumā būs atkarīgs no alkohola procenta. Jo stiprāks alus, jo vairāk kaloriju tas saturēs. Alus satur gandrīz tikpat daudz kaloriju kā saldinātie dzērieni. Atšķirība gan ir tajā, ka 1 g ogļhidrātu (cukura) satur 4 kcal, kamēr 1 g alkohola satur 7 kcal. Regulāri dzerot alu ir iespējams pieņemties svarā, jo tas ne tikai papildinās uzņemto kcal daudzumu, bet arī veicinās apetīti. Un samazināt ar pārtiku uzņemto kcal daudzumu tikai tāpēc, lai varētu atļauties iedzert vairākas glāzes alu, nebūs prātīgāka izvēle, jo kcal ir jāsniedz organismam ne tikai enerģija, bet arī nepieciešamās uzturvielas. Vēl alkohola lietošana var kavēt tauku un glikozes izmantošanu, jo akna prioritāri pārstrādās alkoholu, un taukskābes tā var noglabāt rezervē vēlākai pārstrādei. Arī glikozes līmenis asinīs var kristies alkohola lietošanas laikā. Pilnīgi noteikti neieteiktu alkoholu lietot tukšā dūšā, jo tas var būt bīstami veselībai.