Jautā – mēs atbildēsim!

Jautā – mēs atbildēsim!

Jūsu jautājums ir saņemts un saglabāts, tas būs redzams, tiklīdz tiks sniegta atbilde

Ja vēlies uzzināt papildus informāciju par alkoholu, tā lietošanas ietekmi uz veselību u.tml., lūdzu, raksti mums. Reizi nedēļā apkoposim iesniegtos jautājumus, un uz tiem mājas lapā atbildēs kompetenti nozares speciālisti.

Jau atbildētie jautājumi.

  • Anna:
    Mana mamma jau 12.gadus ir alkaholiķe un ar laiku paliek ar vien sliktāk.Viņa gadu gadiem ir ņēmusi parādus alkahola reibumā un ir novedusi to tik tālu.Viņa netikai sev,bet savai ģimenei ir apgriezusi dzīvi otrādāk,es vēlos viņai palīdzet,gribu lai mainās kamēr vel nav par vēlu.Viņa savas bēdas novērš ar pudeli katru vakaru,viņa neruna par to ar mums ,ka tik ar pudeli.Saprotams ka ar kliegšanu neko neatrisinās,bet ja ar mierīgu runāšanu ne,tad es vairs nezinu ko man darīt.Tāpēc veršos pēc padoma!Ko lai es daru?
    • Atbildigi.lv:
      Paldies par jautājumu un par to, ka dalījāties ar savu pieredzi. Ir sāpīgi dzirdēt, ka jūsu ģimene saskaras ar tik nopietnu problēmu. Alkohola atkarība ir sarežģīta slimība, kas prasa profesionālu pieeju. Pirmais solis ir vērsties pie ģimenes ārsta, kurš novērtēs jūsu tuvinieka veselības stāvokli un virzīs pie speciālistiem. Alkohola atkarības ārstēšana Latvijā ietver gan medikamentozu terapiju, gan psihoterapiju; atbilstošāko ārstēšanas plānu var izstrādāt tikai kvalificēts speciālists. Papildus medicīniskajai un psiholoģiskajai palīdzībai, iesakām izmantot arī dažādas atbalsta grupas, piemēram, visā Latvijā pieejamās Anonīmo alkoholiķu (AA) grupas, kas sniedz atbalstu gan alkoholatkarīgajiem, gan viņu tuviniekiem, kuri saskaras ar līdzatkarību. Mēs ceram, ka ar profesionālu palīdzību un neatlaidību jūsu mammai izdosies pārvarēt šo atkarību un atgriezties normālā dzīvē. Nezaudējiet cerību un meklējiet palīdzību – tas ir vissvarīgākais solis ceļā uz pārmaiņām.
  • Helmuts:
    Labdien, vēlos ražot tādus alokoholiskos dzērienus kā uzlējums un liķieris. Kādas licences tam ir vajadzīgas un kuri ražotāji Latvijā izplata spirtu (alkoholu) to ražošanai? Paldies
    • Valsts ieņēmumu dienests:
      Lai ražotu alkoholiskos dzērienus, nepieciešama speciāla atļauja (licence) apstiprināta akcīzes preču noliktavas turētāja darbībai (turpmāk – licence). Informācija par licences saņemšanas kārtību un iesniedzamajiem dokumentiem pieejama interneta portālā www.latvija.lv, sīkāk var skatīt ŠEIT. Realizēt spirtu ir tiesīgi komersanti, kuru licencēs apstiprināta akcīzes preču noliktavas turētāja darbībai ir norādīts preču veids “spirts”. Informācija par izsniegtajām licencēm komercdarbībai ar akcīzes precēm pieejama Valsts ieņēmumu dienesta Publiskojamo datu bāzē. Lai Valsts ieņēmumu dienesta Publiskojamo datu bāzē atlasītu komersantus, kuru licencēs apstiprināta akcīzes preču noliktavas turētāja darbībai ir norādīts preču veids “spirts”:
        • laukā “Speciālās atļaujas (licences) sērija” jāizvēlas “LV1”;
        • laukā “Statuss” jāizvēlas “Spēkā”;
        • laukā “Akcīzes preču veids, ar kuru atļauta darbība” jāizvēlas “Spirts”;
        • laukā “Uz konkrētu datumu aktuālais akcīzes preču veids, ar kuru atļauta darbība” jānorāda datums, kurā veic atlasi;
        • jāatzīmē “Atlasīto licenču sarakstā rādīt akcīzes preču veidus”.
  • Ilga:
    Vai skolās vēl aizvien tiek veidotas dažādas lekcijas par atbildīgu alkohola lietošanu? Man ir bažas par savu meitu, kas drīz uzsāks mācības 8.klasē un tas ko man nākas dzirdēt no viņas un ciitiem vecakiem par ballītēm un tusiņiem man uzdzen sirmus matus.
    • Atbildigi.lv:
      Nozare, sabiedrības spiediena rezultātā, jau kādu laiku vairs nefinansē un arī neiesaistās nepilngadīgu personu izglītošanā par atbildīgu alkohola lietošanu. Lai noskaidrotu, vai un kādas izglītojošas aktivitātes paredzētas noteiktā vecuma bērniem, iesakām Jums sazināties ar skolas vadību vai Veselības ministriju. Lai iegūtu plašāku ieskatu par to, kas ir atbildīga alkohola lietošana un kā rīkoties vecākiem, aicinām ielūkoties sadaļās “Tu un alkohols” un “Vecākiem”.
  • Sandra:
    Kas mūsdienās jauniešus visvairāk pavelk uz alkohola lietošanu? Kā es, kā māte, varu jau laicīgi ietekmēt nepareizus sava bērna lēmumus? Kā to labāk pastāstīt, uz kādiem pamatojumiem labāk balstīties?
    • Ernests Pūliņš-Cinis, psihoterapeits:
      Jauniešiem ir vēlme iederēties starp tiem, kas jau ir atklājuši alkohola "patīkami atslābinošo, trauksmi mazinošo” pusi. Kopā ar pašsaprotamo un vieglāk pieņemamo vēlmi iepazīt nezināmo nāk arī tas, par ko ir nobažījušies vecāki – vēlme "testēt robežas", pamēģināt to, kas aizliegts, iegūt vēl nepieredzētas pieredzes, pārbaudīt savas spējas un kapacitātes, ko pastiprina vēl ne līdz galam attīstījusies kritiskā domāšana. Lai pasargātu bērnu, uzsvars būtu jāliek uz ar alkohola tēmu nesaistītu attīstības procesu veicināšanu, piemēram, palīdzēt attīstīt kritisko domāšanu, veicināt stabilu pašvērtējumu, kā rezultātā jaunietis spēs labāk izvērtēt jebkuru situāciju un nemēģinās iederēties vienaudžu vidū caur alkohola lietošanu – dzert tāpēc, ka citi tā dara. To var veicināt skaidra robežu nospraušana, kas ietver ne pārāk stingru un ne pārāk vaļīgu kontroli pār jaunieti. Ja vecāki jaunieti kontrolēs pārāk stingri, tad jaunietim būs izteiktāka vēlme būt opozīcijā (dzert, ja mamma saka: "nedzer"). Savukārt, ja kontrolēs pārāk maz, tad robežu nebūs vispār – dzers vienkārši tāpēc, ka var un nepastāv tādi “drīkst” vai “nedrīkst”. Ja ir vēlme sarunāties ar jaunieti tieši par alkoholu, tad sarunā ir vērtīgi painteresēties par jaunieti un uzsvērt, ka mēs saprotam vai nojaušam, kāpēc viņam/viņai gribas lietot alkoholiskos dzērienus. Tas mudinātu jaunieti vairāk pastāstīt par savām sajūtām, vēlmēm un pieredzēm. Otrs vērtīgs punkts būtu stāsts par paša pieredzi, lietojot alkoholiskos dzērienus, vai novērojumi, ja to darījuši citi. Šeit būtu svarīgi uzsvērt gan pozitīvās, gan negatīvās pieredzes, lietojot alkoholu dažādos apjomos. Nebūs jēgpilni jaunietim atgādināt, ka dzert nedrīkst, jo to jau viņi paši zina. Tas būs tieši tikpat bezjēdzīgi, kā smēķējošam pieaugušajam teikt, ka smēķēšana ir kaitīga veselībai.