Jautā – mēs atbildēsim!

Jautā – mēs atbildēsim!

Jūsu jautājums ir saņemts un saglabāts, tas būs redzams, tiklīdz tiks sniegta atbilde

Ja vēlies uzzināt papildus informāciju par alkoholu, tā lietošanas ietekmi uz veselību u.tml., lūdzu, raksti mums. Reizi nedēļā apkoposim iesniegtos jautājumus, un uz tiem mājas lapā atbildēs kompetenti nozares speciālisti.

Jau atbildētie jautājumi.

 • Daiga:
  Jūsu mājas lapas adrese ir līdzās izplatītāja tālrunim uz dzēriena pudeles uzlīmes. Tāpēc nāksies arī šo jautājumu uzdot šeit. Jautājums - ko darīt, ja dzēriena garša ir nepatīkama un nelīdzinās šim pašam dzērienam, kas lietots daudzas reizes agrāk? Vienmēr pirkts kādā no lielveikalu ķēdēm. Vai varētu būt viltojums? Ararat, 3*
  • Atbildigi.lv:
   Labdien, Daiga! Lai mēs Jums varētu palīdzēt atrisināt šo jautājumu, aicinām Jūs: 1) neizmest ārā pudeli, 2) atsūtīt bildi ar pudeli un akcīzes markas kodu, kā arī izplatītāju, 3) ja esat saglabājusi čeku, tad lūdzam to saglabāt. Visu informāciju aicinām atsūtīt mums uz info@alkonozare.lv.
 • Māris:
  Nevis kalorijas, bet kilokalorijas 🤪🤪
  • Atbildigi.lv:
   Kalorija (cal) ir enerģijas mērvienība, savukārt kilokalorijas (kcal) atbilst 1000 reižu lielākam enerģijas daudzumam. Lai arī kalorijai nav oficiālas mērvienības statuss, kilokalorijas izmanto enerģijas daudzuma norādīšanai pārtikā. Sadaļā "Kalorijas alkoholā" esam precizējuši šos lielumus - https://www.atbildigi.lv/kalorijas-alkohola/.
 • Kristīne:
  Labdien! Esmu dzirdējusi, ka dažādu atkarību ārstēšanā palīdz arī hipnoze, mākslas terapija vai nodarbības ar dzīvniekiem. Vai tā ir tiesa? Un ja jā, tad kur šadas atkarību ārstēšanas metodes ir pieejamas?
  • Lilita Petermana, narkoloģe:

   Atkarību ārstēšana pēc būtības ir kompleksa – tā iekļauj medicīnisko, psiholoģisko, sociālo aspektu. Nav pierādījumu kādas vienas atsevišķas metodes efektivitātei atkarības ārstēšanā. Par šobrīd efektīvāko ārstēšanas metodi atzīta programmterapija – tā iekļauj pacienta fiziskās, psiholoģiskās un sociālās veselības atjaunošanu ( cik tas ir iespējams, jo ilgstoša atkarība rada arī neatgriezeniskas sekas), programmterapija tiek īstenota terapeitiskajā vidē – dienas režīms, noteikumi; tiek izmantota grupas terapija, individuāla konsultēšana, strādā speciālistu komanda – narkologs, psihologs, mākslas terapeits, individuāli var tikt pieaicināti vēl citi speciālisti. Latvijā atkarības ārstēšana notiek Minesotas programmā (28 dienas stacionārā) un Narkoloģiskās rehabilitācijas programmā (līdz 12 mēnešiem stacionārā).

   No Jūsu minētajām metodēm atkarību ārstēšanā programmterapijā izmanto galvenokārt mākslas terapiju – vizuāli plastisko mākslas terapiju, drāmas terapiju, deju un kustību terapiju. Arī nodarbības ar dzīvniekiem dažkārt var tikt izmantotas terapeitisko metožu pilnveides ietvaros. Ņemot vērā atkarības slimības specifisko simptomātiku – grūtības atpazīt un izpaust emocijas, jūtu pārmaiņas, daudzveidīgos psihes aizsardzības mehānismus, mākslu terapija ir ļoti iedarbīga, taču tikai kompleksā ar citiem atveseļošanās pasākumiem.

   Minesotas programma pieejama slimnīcā "Ģintermuiža" Jelgavā, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā un SIA "Akrona".

   Par hipnozes efektivitāti atkarības ārstēšanā nav pietiekami objektīvo datu.

 • Iveta:
  Labdien! Vēlos palīdzēt savam brālim, kurš zaudējot darbu ir atsācis pārmērīgi lietot alkoholu. Alkohols jau neko neatrisinās, taču mierinājumu viņš meklē pudelē. Pie kā šādā situācijā būtu jāvēršas? Vai ārstēšanās attiecīgajās iestādēs nav ļoti dārga?
  • Lilita Petermana, narkoloģe:

   Šādā situācijā būtu jāiet pie narkologa uz konsultāciju. Narkologs ir tiešās pieejamības speciālists, tāpēc ģimenes ārsta nosūtījums nav nepieciešams. Būtiski, vai Jūsu brālim pašam ir vēlēšanās šo situāciju mainīt.

   Tā kā Jūs rakstiet, ka pēc darba zaudēšanas alkohola lietošana ir atsākta, var secināt, ka jau iepriekš alkohola problēma ir bijusi aktuāla. Kas palīdzējis iepriekš? Kāds ir bijis iepriekšējā lēmuma pieņemšanas ceļš? Kādas ir pacienta personiskās domas un sajūtas? Narkologs konsultācijas laikā to izvērtē, kopā ar pacientu sastāda ārstēšanās plānu. Pieredze rāda, ka efektīvi ir uzsākt ārstēšanos ar Minesotas programmu – tā ir stacionāra īstermiņa psihoterapeitiska programma atkarības slimības ārstēšanai, pēc programmas jāturpina atveseļošanās ambulatori.

   Par izmaksām: atkarības ārstēšana ir iekļauta valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu "grozā", ir noteikta pacienta iemaksa, kas šobrīd ir 4 eiro par vienu ambulatoru narkologa apmeklējumu un 7 eiro par 1 dienu ārstējoties slimnīcā, ja uz stacionāru nosūtījis narkologs. Minesotas programma ilgst 28 dienas, tās izmaksas kopā ir 196 eiro. Minesotas programma Latvijā tiek īstenota Jelgavā, slimnīcā "Gintermuiža" un Rīgā, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā un AKRONĀ – 12. Sīkāku informāciju par šo pakalpojumu variet rast iestāžu mājaslapās: www.gintermuiza.lv un www.rpnc.lv.