Grūtniecēm
Grūtniecēm
Gaidīt mazuli – tas reizē ir gan brīnišķīgi, gan atbildīgi. Gaidību laikā īpaši jāpievērš uzmanība veselībai. Ja, esot stāvoklī, tiek lietots alkohols, tas pilnīgi noteikti kaitē mazulim. Mediķi iesaka grūtniecības laikā pilnībā atturēties no alkoholisko dzērienu baudīšanas.
Kur rodas problēma?
Ja Tu, gaidot bērniņu, lieto alkoholu, tas vairs neattiecas tikai uz tevi un tavu veselību. Tas ietekmē arī bērnu un viņa attīstību. Alkohols ar asinsriti cauri placentai nonāk arī mazuļa asinīs. Tu taču nekad nedzertu alkoholu kopā ar zīdaini? Bet gaidāmais mazulis ir vēl jaunāks…
Riski
- Augļa attīstības traucējumi
Dzīvībai svarīgākie orgāni mazulim attīstās grūtniecības pirmajās 10–12 nedēļās. Alkohola lietošana grūtniecības periodā var traucēt normālai augļa un bērna attīstībai. - Garīgās attīstības traucējumi
Retos gadījumos iespaidu uz augli atstāj pat alkohola lietošana nelielā daudzumā. ASV veikts pētījums liecina, ka aptuveni vienam no tūkstoša jaundzimušo, kura mamma grūtniecības laikā ik nedēļu lietojusi alkoholu, rodas garīgās attīstības traucējumi, kas pirmsskolas vecumā izpaužas kā nemiers un apgrūtināta koncentrēšanās spēja.
- Kroplības
Ja, gaidot mazuli, alkohola lietošana ir sistemātiska, sekas var būt dramatiskas: garīga atpalicība (smadzeņu bojājums), sirds defekti, augšanas grūtības vai roku, kāju un sejas kroplības. - Nepietiekams svars
Pārmērīgas alkohola lietošanas dēļ bieži dzimst bērni ar nepietiekamu svaru – 2,5 kilogrami un mazāk.
Ko darīt?
- Mazuļa gaidīšanas laikā nelieto alkoholu vispār, jo nav droša alkohola daudzuma, ko sieviete var lietot grūtniecības laikā!
- Nepakļaujies apkārtējo spiedienam. Īpaši, ja esi kaut kur devusies kopā ar draugiem vai kolēģiem, kuri vēl nezina par tavu grūtniecību. Saki, ka tev pēc tam jābrauc ar auto, jādzer zāles, vai vienkārši pasūti sev bezalkoholisko kokteili. Tā nevienam neradīsies lieki jautājumi.
- Plānojot bērniņu, pārliecini partneri, ka arī viņam ir svarīgi nelietot alkoholu. Jūs taču abi vēlaties kļūt pat vecākiem, bet pārmērīga alkohola lietošana iespaido arī vīrieša spermas kvalitāti un dzimumspēju.
- Palutini savas garšas kārpiņas citādi. Eksperimentē ar bezalkoholiskiem kokteiļiem. Spied dažādu augļu sulas vai pievieno ūdenim sīrupus.
- Ja tu centies palikt stāvoklī, mēģini pakāpeniski samazināt izdzertā alkohola vienības. Sāc ar to, ka dzer mazāk ik dienas, līdz nelieto alkoholu jau vairākas dienas nedēļā.
- Maini savus ikdienas paradumus. Ja parasti iedzer alkoholiskos dzērienus, piemēram, skatoties televizoru, pamēģini kādu vakaru bez tā iztikt – tā vietā lasi grāmatu, klausies mūziku, sakārto fotogrāfijas. Tā tu lauzīsi ieradumu iedzert konkrētā situācijā.
- Nekrīti panikā, ja esi lietojusi alkoholu laikā, kad nezināji, ka esi stāvoklī, tomēr par savām bažām ir vērts pastāstīt ģimenes ārstam vai vecmātei.