Veselība
Veselība
Alkohola ietekme uz aknām
Aknas ir ļoti jutīgas pret pārmērīgas alkohola lietošanas toksisko iedarbību. Medicīnas eksperti norāda dažādu alkoholisko dzērienu veidu ieteicamās vienības, lai neiedzīvotos aknu darbības traucējumos. Tāpat alkohola ietekme uz organismu ir atkarīga no dažādiem faktoriem, piemēram, no dzimuma, vecuma un citām saslimšanām, kā arī citiem faktoriem.
Lielākā daļa alkohola pēc absorbēšanās gremošanas traktā tiek pārstrādāta aknās. Alkohola pārstrādes procesā tiek ražotas vielas, kas var izraisīt aknu bojājumus. Patērējot vairāk alkohola, pastāv lielāks risks iedzīvoties smagākos aknu bojājumos. Aknas var arī normāli funkcionēt pat tad, ja ir bojāti aptuveni 80% no tām. Tomēr, ja cilvēks turpina lietot alkoholu, īpaši pārmērīgi, aknu bojājumi progresē un galu galā var beigties letāli. Ja cilvēki pārtrauc lietot alkoholu, daļa bojājumu var tikt novērsti, jo aknas nelielu bojājumu gadījumos ar laiku ir spējīgas atjaunoties. Tādējādi ir iespējams nodzīvot ilgāku mūžu.
Precīzāk izprast aknu slimību risku alkohola patēriņa dēļ iespējams, apzinoties, cik daudz alkohola tiek patērēts. Lai to noteiktu, ir jāzina alkoholisko dzērienu saturs. Dažādu alkoholisko dzērienu veidos ir atšķirīgs alkohola procentuālais daudzums.
Tomēr tipiskajās šo dažādo dzērienu porcijās alkohola daudzums ir līdzīgs, kaut arī šķidruma daudzums ir ļoti atšķirīgs.
- 340 g alus skārdene: apmēram no 4 g līdz 22 g
- 140 g glāze vīna: apmēram 19 g līdz 28 g
- 42 g šots (vai tipisks jaukts dzēriens) stiprā alkohola: apmēram 14 g
Vīriešiem risks palielinās, ja viņi vairāk nekā 10 gadus dienā dzer vairāk nekā apmēram 42 g alkohola, šis apjoms ir līdzvērtīgs apmēram 3 alus skārdenēm, 3 glāzes vīna vai 3 šotiem kāda stiprā alkoholiskā dzēriena. Parasti aknu ciroze vīriešiem attīstās, lietojot aptuveni 85 gramus alkohola vairāk nekā 10 gadus katru dienu. Šāds daudzums ir līdzvērtīgs 6 kārbām alus, 5 glāzēm vīna vai 6 šotiem stiprā alkohola. Apmēram pusei vīriešu, kuri 20 gadu laikā dzer vairāk nekā 230 gramus alkohola dienā, attīstās aknu ciroze.
Sievietes ir vairāk pakļautas alkohola radītajiem aknu bojājumiem. Sievietes ir pakļautas aknu bojājumiem, ja viņas dzer apmēram pusi alkohola, ko patērē vīrieši, t.i., dzerot vairāk nekā 21 g līdz 42 alkohola dienā. Aknu bojājumu risks sievietēm var būt paaugstināts, jo viņu gremošanas sistēma var mazāk pārstrādāt alkoholu, tādējādi palielinot alkohola daudzumu, kas nonāk aknās.
Pārsvarā, cilvēkam vairāk un ilgāk lietojot alkoholu, pastāv lielāks alkohola izraisīto aknu slimību risks. Tomēr aknu slimība neattīstās ikvienam cilvēkam, kurš ilgstoši patērē lielu daudzumu alkohola. Šādās situācijās bieži vien ir iesaistīti citi faktori.
- Dzimums. Sievietēm alkohols aknu bojājumus var izraisīt daudz biežāk, patērējot mazāk alkohola, nekā vīriešiem.
- Ķermeņa masas indekss. Liekais svars palielina saslimšanas risku.
- Dzeršanas paradumi. Lietojot alkoholiskos dzērienus mazos apjomos, piemēram, tikai maltītes laikā, saslimšanas risks ir mazāks.
- Blakus saslimšanas. Piemēram, cukura diabēts apgrūtina slimības norisi un prognozi.
Kādas alkohola izraisītas aknu slimības pastāv un kā tās progresē?
Ir trīs alkohola aknu slimības: aknu taukainā hepatoze (aptaukošanās), alkohola toksiskais hepatīts (akūta saslimšana), un aknu ciroze – hroniska. Slimības formu nosaka tās attīstības gaita – vai saslimšana radusies dažu dienu, mēnešu vai gadu laikā.