Veselība

Veselība

Alkohola ietekme uz aknām

Aknas ir ļoti jutīgas pret pārmērīgas alkohola lietošanas toksisko iedarbību. Medicīnas eksperti norāda dažādu alkoholisko dzērienu veidu ieteicamās vienības, lai neiedzīvotos aknu darbības traucējumos. Tāpat alkohola ietekme uz organismu ir atkarīga no dažādiem faktoriem, piemēram, no dzimuma, vecuma un citām saslimšanām, kā arī citiem faktoriem.

Lielākā daļa alkohola pēc absorbēšanās gremošanas traktā tiek pārstrādāta aknās. Alkohola pārstrādes procesā tiek ražotas vielas, kas var izraisīt aknu bojājumus. Patērējot vairāk alkohola, pastāv lielāks risks iedzīvoties smagākos aknu bojājumos. Aknas var arī normāli funkcionēt pat tad, ja ir bojāti aptuveni 80% no tām. Tomēr, ja cilvēks turpina lietot alkoholu, īpaši pārmērīgi, aknu bojājumi progresē un galu galā var beigties letāli. Ja cilvēki pārtrauc lietot alkoholu, daļa bojājumu var tikt novērsti, jo aknas nelielu bojājumu gadījumos ar laiku ir spējīgas atjaunoties. Tādējādi ir iespējams nodzīvot ilgāku mūžu.

Precīzāk izprast aknu slimību risku alkohola patēriņa dēļ iespējams, apzinoties, cik daudz alkohola tiek patērēts. Lai to noteiktu, ir jāzina alkoholisko dzērienu saturs. Dažādu alkoholisko dzērienu veidos ir atšķirīgs alkohola procentuālais daudzums.

Tomēr tipiskajās šo dažādo dzērienu porcijās alkohola daudzums ir līdzīgs, kaut arī šķidruma daudzums ir ļoti atšķirīgs.

  • 340 g alus skārdene: apmēram no 4 g līdz 22 g
  • 140 g glāze vīna: apmēram 19 g līdz 28 g
  • 42 g šots (vai tipisks jaukts dzēriens) stiprā alkohola: apmēram 14 g

Vīriešiem risks palielinās, ja viņi vairāk nekā 10 gadus dienā dzer vairāk nekā apmēram 42 g alkohola, šis apjoms ir līdzvērtīgs apmēram 3 alus skārdenēm, 3 glāzes vīna vai 3 šotiem kāda stiprā alkoholiskā dzēriena. Parasti aknu ciroze vīriešiem attīstās, lietojot aptuveni 85 gramus alkohola vairāk nekā 10 gadus katru dienu. Šāds daudzums ir līdzvērtīgs 6 kārbām alus, 5 glāzēm vīna vai 6 šotiem stiprā alkohola. Apmēram pusei vīriešu, kuri 20 gadu laikā dzer vairāk nekā 230 gramus alkohola dienā, attīstās aknu ciroze.

Sievietes ir vairāk pakļautas alkohola radītajiem aknu bojājumiem. Sievietes ir pakļautas aknu bojājumiem, ja viņas dzer apmēram pusi alkohola, ko patērē vīrieši, t.i., dzerot vairāk nekā 21 g līdz 42 alkohola dienā. Aknu bojājumu risks sievietēm var būt paaugstināts, jo viņu gremošanas sistēma var mazāk pārstrādāt alkoholu, tādējādi palielinot alkohola daudzumu, kas nonāk aknās.

Pārsvarā, cilvēkam vairāk un ilgāk lietojot alkoholu, pastāv lielāks alkohola izraisīto aknu slimību risks. Tomēr aknu slimība neattīstās ikvienam cilvēkam, kurš ilgstoši patērē lielu daudzumu alkohola. Šādās situācijās bieži vien ir iesaistīti citi faktori.

  • Dzimums.
Sievietēm alkohols aknu bojājumus var izraisīt daudz biežāk, patērējot mazāk alkohola, nekā vīriešiem.
  • Ķermeņa masas indekss. Liekais svars palielina saslimšanas risku.
  • Dzeršanas paradumi.
Lietojot alkoholiskos dzērienus mazos apjomos, piemēram, tikai maltītes laikā, saslimšanas risks ir mazāks.
  • Blakus saslimšanas.
Piemēram, cukura diabēts apgrūtina slimības norisi un prognozi.
  • Dzimums
    Sievietēm alkohols aknu bojājumus var izraisīt daudz biežāk, patērējot mazāk alkohola, nekā vīriešiem.

  • Ķermeņa masas indekss
    Liekais svars palielina saslimšanas risku.

  • Dzeršanas paradumi
    Lietojot alkoholiskos dzērienus mazos apjomos, piemēram, tikai maltītes laikā, saslimšanas risks ir mazāks.

  • Blakus saslimšanas
    Piemēram, cukura diabēts apgrūtina slimības norisi un prognozi.

Kādas alkohola izraisītas aknu slimības pastāv un kā tās progresē?

Ir trīs alkohola aknu slimības: aknu taukainā hepatoze (aptaukošanās), alkohola toksiskais hepatīts (akūta saslimšana), un aknu ciroze – hroniska. Slimības formu nosaka tās attīstības gaita – vai saslimšana radusies dažu dienu, mēnešu vai gadu laikā.

  • Alkohola izraisīta aknu aptaukošanās – taukainā hepatoze
    Aknu aptaukošanās attīstās, ja ķermenis ražo pārāk daudz tauku vai nepietiekami efektīvi tos metabolizē. Tauku pārpalikums tiek glabāts aknu šūnās, kur tas uzkrājas un izraisa taukaino hepatozi. Šo tauku uzkrāšanos var izraisīt dažādi cēloņi. Piemēram, pārmērīga alkohola lietošana var izraisīt taukskābju uzkrāšanos aknās. Šis ir pirmais ar alkoholu saistīto aknu slimības posms. Dažreiz to var izraisīt smaga alkohola lietošana īsā laika posmā, pat mazāk kā nedēļas laikā. Parasti nav simptomu, un šī slimības stadija bieži ir atgriezeniska, ja indivīds atturas no alkohola lietošanas.
  • Alkohola hepatīts
    Šī saslimšana rodas pēc ilgstošas alkohola lietošanas (mēnesis, reizēm vairāki mēneši) vai akūti tas var parādīties arī iedzeršanas periodos. Slimības pazīmes ir slikta pašsajūta, pazemināta vai zudusi apetīte, augsta temperatūra, dzelte, apjukums. Alkohola hepatīts ir ārstējams. Ja cilvēks pārtrauc lietot alkoholu un ārstējas, šis stāvoklis lielākoties ir atgriezenisks. Taču slimība var progresēt par aknu cirozi.
  • Aknu ciroze
    Vairums aknu cirozes pacientu neievēro agrīnos slimības simptomus. Tie mēdz būt neizteikti, ieskaitot svara zaudēšanu, nogurumu, nelabumu, vemšanu, caureju un vēdersāpes. Galvenā cirozes radītā problēma ir tā, ka aknās savairojas saistaudi un iet bojā normālās aknu šūnas, līdz ar to pakāpeniski zūd aknu spēja veikt savas funkcijas.

    Kad aknu bojājumi progresē līdz vēlīnajai stadijai, šķidrums uzkrājas kājās, ko sauc par tūsku, un vēderā, ko sauc par ascītiem. Ascīts var izraisīt baktēriju peritonītu jeb nopietnu infekciju. Kad aknas palēnina vai pārtrauc asins recēšanai nepieciešamo olbaltumvielu ražošanu, cilvēks viegli iegūst zilumus, sasitumus vai sākas asiņošana. Tā kā aknas kļūst nelīdzenas un stīvas cirozes gadījumā, asinis caur tām nevar viegli plūst, tāpēc portāla vēnā, kas ir galvenā vēna, pa kuru asinis virzās uz aknām, palielinās spiediens. Kad spiediens portāla vēnā ir augsts, to stāvokli sauc par portāla hipertensiju. Lai mazinātu šo spiedienu, asinis iet caur citām vēnām. Kad cilvēkam ir ciroze, augsts spiediens portāla vēnā dublējas citā orgānā jeb liesā, kas kļūst palielināta un iznīcina pārmērīgu trombocītu skaitu – asins daļiņas, kas palīdz asins recēšanai. Kad rodas portāla hipertensija, tas var izraisīt paplašinātus asinsvadus barības vadā vai kuņģī, vai abos gadījumos. Paplašināti asinsvadi var pārsprāgt plāno sienu un paaugstināta spiediena dēļ. Ja tie pārsprāgst, barības vadā vai kuņģa augšdaļā var rasties nopietna asiņošana, kam nepieciešama tūlītēja medicīniska palīdzība. Aknu mazspējas gadījumā, tās nevar izvadīt toksīnus no asinīm, un tie uzkrājas smadzenēs. Toksīnu uzkrāšanās smadzenēs, ko sauc par aknu encefalopātiju, var samazināt garīgo funkciju un izraisīt komu. Pazeminātas garīgās funkcijas pazīmes ir apjukums, personības izmaiņas, atmiņas zudums, koncentrēšanās grūtības un miega ieradumu izmaiņas.

Ja vēlies pārliecināties, ka tavi dzeršanas paradumi nav atstājuši negatīvu ietekmi uz tavām aknām, piesakies vizītē pie sava ģimenes ārsta!