Jautā – mēs atbildēsim!

Jautā – mēs atbildēsim!

Jūsu jautājums ir saņemts un saglabāts, tas būs redzams, tiklīdz tiks sniegta atbilde

Ja vēlies uzzināt papildus informāciju par alkoholu, tā lietošanas ietekmi uz veselību u.tml., lūdzu, raksti mums. Reizi nedēļā apkoposim iesniegtos jautājumus, un uz tiem mājas lapā atbildēs kompetenti nozares speciālisti.

Jau atbildētie jautājumi.

 • Sandra:
  Kādi faktori nosaka, vai nākamajā dienā pēc alkohola lietošanas būs paģiras? Dažreiz dzerot stiprāku alkoholu nav paģiras, bet izdzerot dažas vīna glāzes ir. Kāpēc tā?
  • Lilita Petermana, narkoloģe:

   Ir 2 varianti, kad cilvēkam pēc alkohola lietošanas nākamajā dienā ir slikta pašsajūta, veselības traucējumi – var būt paģiras un var būt intoksikācijas jeb saindēšanās ar alkoholu sekas. Tautā parasti tos neatšķir un jebkuru "sliktumu" sauc par paģirām. Bet paģiras jeb abstinences sindroms ir atkarības pazīme – samazinoties organismā vielas koncentrācijai, sākas traucējumi dažādās organisma sistēmās – vājums, nespēks, slikta dūša, vemšana utt. Paģiru stāvoklī parādās tieksme pēc jaunas devas – t.s. "uzlāpīšanās".

   Ja ir otrais variants – intoksikācija, tas nozīmē, ka par daudz izdzerts, šajā gadījumā jau doma par alkoholu rada riebumu un vēl pasliktina pašsajūtu.

   Abos gadījumos organisma reakciju ietekmē dažādu faktoru kopums, kas mēdz būt arī individuāli – alkohola kvalitāte, alkohola veids, sastāvs; cilvēka fiziskās veselības stāvoklis, psiholoģiskais stāvoklis – tas ietekmē toleranci (panesamību). Tā kā dažādos dzīves brīžos šie faktori ir mainīgi, dažādas mēdz būt arī alkohola lietošanas sekas. Tāpēc jau viens no alkohola lietošanas riskiem ir seku neprognozējamība.

 • Ilona:
  Cik ilgā laikā var izārstēt atkarību?
  • Lilita Petermana, narkoloģe:

   Vispirms jāsāk ar to, ko saprotam ar vārdu – izārstēt. Vai izārstēšanās nozīmē atgriešanos pie normālas, kontrolētas lietošanas – kā agrāk, kad problēmu vēl nebija, vai arī ar izārstēšanos saprot nelietošanu vispār. No medicīniskā viedokļa atkarības slimība ir neizārstējama, jo pēc definīcijas tā ir primāra, hroniska, progresējoša, recidivējoša saslimšana, kuras būtība ir: izmainīta smadzeņu neiroķīmiskā darbība; traucēta dabīgās labsajūtas uzturēšanas sistēmas darbība; izmainīta emocionālā uztvere un stresa tolerance; rodas izmaiņas visās dzīves jomās – fiziski, psiholoģiski, garīgi.

   Visas šīs izmaiņas pakāpeniski pieaug, padziļinās, tās uztur, aktivizē vielas (alkohols, narkotiskās vielas u.c.) lietošana. Tas nozīmē, ka, ja reiz saslimis – jāiemācās ar šo slimību sadzīvot. Nevar atgūt spēju lietot kontrolēti.

   Tomēr atkarība ir ārstējama, atveseļošanās kritērijs ir spēja atgriezties normālā dzīvē un pašsajūtā, saglabājot pilnīgu atturību.

   Atveseļošanās sākas ar lietošanas pārtraukšanu, pēc tam seko agrīnais atveseļošanās periods – paģiru jeb abstinences ārstēšana, vidēji šī fiziskā "atiešana" prasa 5- 8 dienas, stacionārā šis process tiek saukts par detoksikāciju. Tikai pēc tam, kad cilvēks ticis galā ar paģirām, var tikt uzsākta ārstēšana. Atkarības ārstēšanā stacionārā šobrīd pieejamas 2 programmas – Minesotas programma – 28 dienu programma, pamatā efektīva alkohola atkarības ārstēšanai; narkoloģiskās rehabilitācijas programma – līdz 12 mēnešiem, piemērota narkotiku atkarības ārstēšanai.

   Pēc stacionārās ārstēšanas seko gana ilgs ambulatorās ārstēšanas posms, kas ietver dinamisko novērošanu, recidīva profilaksi. Ārsti atkarības slimības remisiju (pilnīga atturība + psihoemocionālā stāvokļa uzlabošanās) uzskata par stabilu sākot no 5 gadiem.

   Atveseļošanās nozīmē domāšanas, dzīvesveida maiņu. Būtiska nozīme visā ārstēšanās procesā ir pacienta motivācijai, līdzestībai. Bieži vien tā ir mainīga, tādēļ nepieciešamais ārstēšanās ilgums, metodes arī mēdz būt dažādi.

   Atkarības hronisko dabu apstiprina fakts, ka, atsākot lietošanu vienalga pēc cik ilga laika – 5-10-15 utt.gadiem, ātri vien atkarība atgriežas un turpina progresēt no tās vietas, kur tā reiz apturēta.

 • Kārlis:
  Vai šogad alkoholam celsies cena?
  • Atbildigi.lv:
   Līdz ar grozījumiem likumā, tika nolemts akcīzes nodokļa likmes alkoholiskajiem dzērieniem 2020. un 2021. gadā paaugstināt vidēji par 5% gadā. Tādējādi no 2021. gada 1. marta stiprā alkohola litra nodokļu daļa tiks paaugstināta vēl par 0,51 eiro, vīnam nodokļu daļa pieaugs par 0,08 eiro (par litru), bet alum par 0,03 eiro par litru.
 • Jurijs:
  Labdien! Vai latvijā ir anonīmo alkoholiķu grupas? Vai tās darbojas arī pašreiz, kad ir ierobežojumi?
  • Lilita Petermana, narkoloģe:
   Latvijā ir anonīmo alkoholiķu grupas. Visu informāciju par iespējām pievienoties AA sadraudzībai, varat atrast internetā – aa.org.lv. AA sadraudzība darbojas arī šobrīd – ārkārtas situācijas laikā, sapulces notiek attālināti, tiešsaistes režīmā, visa informācija par laikiem un pieslēgšanos sapulcēm attālināti – aa.org.lv. Var izmantot informatīvās palīdzības tālruni 27333523.