SKDS aptauja “Iedzīvotāju atbalsts alkohola akcīzes paaugstināšanai un viedoklis par to, kā stiprā alkohola cenas pieaugums ietekmētu viņu pirkšanas paradumus”, veikta laikā no 18.12.2019. – 22.12.2019., aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

SKDS veiktās aptaujas rezultāti pieejami šeit.

Galvenie secinājumi

  • Saskaņā ar 2019. gada decembra Latvijas iedzīvotāju aptaujas datiem, vairāk nekā puse jeb 55% iedzīvotāju pēdējā gada laikā ir pirkuši vīnu, puse jeb 50% ir pirkuši stipros alkoholiskos dzērienus, 47% – alu, bet 40% – dzirkstošo vīnu; 18% iedzīvotāju pēdējā gada laikā nav pirkuši alkoholiskos dzērienus.
  • Aptaujas dati liecina, ka kopumā 37% iedzīvotāju atbalsta Latvijas valdības lēmumu no 2020. gada 1. marta pacelt alkohola akcīzi Latvijā (pilnībā atbalsta: 17%, drīzāk atbalsta: 20%), turpretī kopumā 55% to neatbalsta (nemaz neatbalsta: 32%, drīzāk neatbalsta: 22%). Jāatzīmē, ka alkohola akcīzes pacelšanu ievērojami biežāk atbalsta iedzīvotāji, kas pēdējā gada laikā nav pirkuši alkoholiskos dzērienus (pilnībā atbalsta: 36%, drīzāk atbalsta: 26%), kā arī to biežāk atbalsta iedzīvotāji, kuriem sarunvaloda ģimenē ir latviešu nekā tie, kuriem sarunvaloda ģimenē ir krievu (kopumā attiecīgi 47% un 18%).
  • Aptaujas ietvaros iedzīvotājiem tika lūgts norādīt, vai viņi atbalstītu alkohola akcīzes samazināšanu gadījumā, ja tas veicinātu labi apmaksātu darba vietu radīšanu Latvijas reģionos; kopumā 68% iedzīvotāju to atbalstītu (pilnībā atbalstītu: 34%, drīzāk atbalstītu: 35%), turpretī kopumā 23% to neatbalstītu (nemaz neatbalstītu: 8%, drīzāk neatbalstītu: 14%).
  • Saskaņā ar aptaujas datiem, aptuveni trešdaļa jeb 34% iedzīvotāju, kas pēdējā gada laikā ir pirkuši stipros alkoholiskos dzērienus, gadījumā, ja stiprie alkoholiskie dzērieni Latvijā veikalos maksās par 3 līdz 4 eiro litrā dārgāk, visdrīzāk pirks tos citās valstīs, kur tie būs lētāki, savukārt 32% šādā gadījumā visdrīzāk tos pirks retāk.
  • Jau mazāks iedzīvotāju īpatsvars norādījis, ka gadījumā, ja stiprie alkoholiskie dzērieni Latvijā veikalos maksās par 3 līdz 4 eiro litrā dārgāk, viņi visdrīzāk meklēs iespēju iegādāties kontrabandas alkoholu (11%) vai visdrīzāk meklēs iespējas iegādāties pašbrūvēto stipro alkoholu “no rokas” (8%). Savukārt 29% iedzīvotāju, kas pēdējā gada laikā ir pirkuši stipros alkoholiskos dzērienus, norādījuši, ka stipro alkoholisko dzērienu cenas celšanās nemainīs viņu paradumus – viņi pirks tos tikpat bieži, kā līdz šim. Jāatzīmē, ka iedzīvotāji, kuriem sarunvaloda ģimenē ir krievu, salīdzinoši biežāk nekā iedzīvotāji, kuriem tā ir latviešu norādījuši to, ka stipro alkoholisko dzērienu cenas celšanās ietekmē visdrīzāk tos pirks citās valstīs, kur tie būs lētāki (attiecīgi 47% un 25%).