Priekšlikums: Papildus ierobežot alkoholisko dzērienu tirdzniecības laiku darba dienās un sestdienās no plkst. 10.00 līdz 20.00, bet svētdienās – līdz 15.00 vai pat aizliegt.
Situācija: papildus darba laika ierobežošana radīs ievērojamus finansiālus zaudējumus valstij un nemazinās iedzīvotāju alkohola patēriņu, bet veicinās nevēlamu paradumu veidošanos. Kāpēc?
- Priekšlikums kaitēs tirdzniecībai Latvijas pierobežā ar Igauniju un Lietuvu, jo pierobežas tūristi šos veikalus galvenokārt apmeklē brīvdienās. Apmeklētāju trūkums ietekmēs nodokļu maksājumus budžetā – 2022. gadā pierobežas tirdzniecība Latvijas valsts budžetā ienesa 50 milj. EUR akcīzes nodokļa un PVN ieņēmumos.
- Lauku teritorijās mazie veikali samazinās darba laiku, sinhronizējot to ar alkoholisko dzērienu tirdzniecības laiku. Samazinoties legālā alkohola pieejamībai veikalos, palielināsies mājās destilētā alkohola brūvēšana un tirgošana, palielinot ēnu ekonomiku un pārmērīgas alkohola lietošanas risku.
- Valsts ieņēmumu dienests un Valsts policija saskarsies ar papildu administratīvo slogu jaunā ierobežojuma kontrolei.
- Kosmētiskā spirta tirdzniecības laiks netiks ierobežots, veicinot šim nolūkam neparedzētu produktu iekšķīgu lietošanu.
Pieredze:
- Kopš 2001. gada nakts tirdzniecības aizlieguma legālais alkohola patēriņš nav samazinājies.[1] Šī aizlieguma ietekmē vairumam iedzīvotāju mājās izveidoti alkoholisko dzērienu krājumi,[2] kuriem tiks veikti papildinājumi, palielinot pārmērīgas alkohola lietošanas risku.
- Covid-19 pandēmijas ierosināto alkohola iegādes ierobežojumu laikā, kad divas nedēļas nogales nevarēja iegādāties alkoholu, bija vērojams patēriņa pieaugums. 2020. gada decembrī absolūtā alkohola patēriņš bija par 3,1% lielāks nekā 2021. gadā, kad ierobežojumu nebija.
- Apkopotie dati par ierobežojumu Lietuvā apliecina, ka tas bijis neefektīvs un radījis nevēlamas sekas – alkoholisko dzērienu patēriņš pieaudzis, Lietuvas pierobežojas iedzīvotāji dodas uz Latvijas un Polijas veikaliem iegādāties alkoholiskos dzērienus.[3]
[1] https://jauns.lv/raksts/bizness/244543-sodien-aprit-15-gadu-kops-nevaram-nopirkt-alkoholu-pec-2200-izradas-likums-neko-nav-devis
[2] LANA un pētījumu aģentūras Norstat veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja 2021. gadā liecina, ka 57% cilvēku, kas lieto alkoholiskos dzērienus, mājās ir alkoholisko dzērienu krājumi. 77% atbildēja, ka tirdzniecības laika samazināšana nemainīs viņu paradumus, bet 18% minēja, ka ierobežojums mudinās veidot lielākus alkoholisko dzērienu krājumus mājās.
[3] https://osp.stat.gov.lt/informaciniai-pranesimai?articleId=10070753