Grozījumi Ministru kabineta 2020. gada 6. novembra rīkojumā Nr. 655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”

Izprotot Covid-19 radītās krīzes situācijas nopietnību un nepieciešamību mazināt cilvēku plūsmu publiskās vietās, Latvijas Alkohola nozares asociācija (LANA) biedri atbalsta lielāko daļu ierobežojumu, kas ir vērsti uz pandēmijas ierobežošanu. Taču iepazīstoties ar Ministru kabineta 2020. gada 1. decembra sēdē pieņemtajiem veikalu darbības ierobežojumiem (turpmāk MK grozījumi), rosinām ņemt vērā nozares un tirgotāju viedokli, kas ir balstīts tirgotāju pieredzē un darba analīzē, par ierobežojumu ietekmi uz pulcēšanās samazināšanu, lai tādējādi panāktu optimālu cilvēku plūsmas organizēšanu pārtikas veikalos.

Ministru kabineta noteiktie ierobežojumi veikalu darbībai brīvdienās un svētku dienās radīs sekojošas konsekvences:

  • Iedzīvotāji būs spiesti drūzmēties, lai iegādātos pārtiku un alkoholiskos dzērienus atļautajās dienās. Drūzmēšanās radīšana  ir pretrunā ar valdības ieceri mazināt cilvēku plūsmu. Jāņem vērā, ka 86% pieaugušo Latvijas iedzīvotāju lieto alkoholiskos dzērienus,
  • Cilvēkiem, kas strādā, iespēja iepirkties būs tikai no plkst. 17.00-22.00, kas šos iepirkšanās laikus darba dienās padarīs par “pīķa stundām”,
  • Cilvēki pirks vairāk alkoholisko dzērienu vienā reizē, kas var veicināt alkoholisko dzērienu patēriņu. To pierāda Igaunijas – Latvijas pierobežas tirdzniecības pieredze, kad Igaunijas iedzīvotāji iepirka alkoholiskos dzērienus vairumā Latvijas pierobežā.

Lai gan interneta tirdzniecība ir atļauta arī brīvdienās, LANA norāda, ka interneta tirdzniecības apjomi pagaidām ir minimāli, šobrīd tie veido  1-2% no visa patēriņam nodotā apjoma un visticamāk, ka interneta tirdzniecībai nebūs kapacitāte apkalpot visu pieprasījumu, kas būs.

 

Ziemassvētku periods un Jaunais gads

LANA ir “bail” domāt, kas notiks laika periodā no 19. decembra līdz 3. janvārim, kur esošie MK noteikumi paredz, ka tirdzniecība būs atļauta 6 dienas no 16 dienām. Šo sešu dienu laikā ir pamatots risks, ka cilvēki “gāzis veikalus riņķī”. LANA aicina valdību šajā periodā mīkstināt noteikumus un atļaut tirdzniecību visām precēm, ieskaitot alkoholiskos dzērienus. Cilvēki būs spiesti stāvēt ārā pie veikaliem, un varētu veidoties haoss, kas nav vēlams ne nozarei, ne valdībai.

Lauku reģioni ir lielākais risks nelegālai tirdzniecībai

Lauku reģionos dažādu iemeslu dēļ interneta tirdzniecība pagaidām nav attīstīta, tāpēc laukos alkohola tirdzniecība brīvdienās būs praktiski aizliegta. Tas liek domāt, ka laukos būtiski pieaugs nelegālais tirgus un visticamāk, ka daudzi veikali tirgos alkoholiskos dzērienus “zem letes”. Izkontrolēt legālo un jo īpaši  nelegālo tirdzniecību ārkārtas situācijas apstākļos būs apgrūtināti vai pat neiespējami.

Daudzi lauku veikali pārtrauks darbību tieši brīvdienās

Lai gan valdība nav aizliegusi tirgot pārtiku un pirmās nepieciešamības preces brīvdienās, tomēr vairāki veikali varētu brīvdienās pārtraukt strādāt, jo to darbība nebūtu rentabla. Pēc LANA pieejamās informācijas, apmēram 20% no lauku veikalu apgrozījuma veido alkoholiskie dzērieni, ļoti iespējams, ka cigarešu apgrozījums un citu preču apgrozījums varētu būt līdzvērtīgs. Šo preču aizliegums var novest pie tā, ka arī pārtikas preces dažos lauku reģionos brīvdienās nebūs pieejamas, jo veikali būs slēgti.

Citu valstu pieeja

Polijā ir augsta saslimstība ar Covid-19 vīrusu, taču valdība ir tieši pretēji atļāvusi strādāt veikaliem vēl vienu svētdienu, lai mazinātu cilvēki plūsmu. (Polijā pirms Covid-19 krīzes tikai vienu svētdienu mēnesī var strādāt veikali, kas bija baznīcas virzīts ierobežojums).

Dānijā lielajās pilsētās tiek pagarināts veikalu darba laiks.

Zviedrijā ir diskusija par to, ka alkoholisko dzērienu monopola veikali tieši pretēji varētu pagarināt darba laiku, lai veikalos neveidotos rindas un būtu mazāk cilvēku.

Nodokļu ieņēmumi

Nobeigumā LANA vēlas norādīt, ka decembris vairumā tirdzniecības nozaru ir “visjaudīgākais” un alkohola nozare nav izņēmums. Lai gan LANA pieļauj, ka liela daļa iedzīvotāju varētu veidot lielus alkoholisko dzērienu krājumus un pat patērēt vairāk alkoholiskos dzērienus, ir risks, ka tieši lauku iedzīvotāji varētu pāriet uz nelegālo tirgu. Novembrī (vairums biedri akcizē preci decembrim) un decembrī pārdotais alkoholisko dzērienu apjoms sastāda 20% no visa gada pārdotā apjoma, kas pēc 2019. gada datiem sastāda 70-80 milj. EUR akcīzes nodokļa un PVN veidā.

LANA aicina:

  • Atcelt alkoholisko dzērienu preču pārdošanas aizliegumu brīvdienās un svētku dienās;
  • Pārskatīt alkohola tirdzniecības laika ierobežojumus, ar mērķi pagarināt tirdzniecības ilgumu, tādējādi samazinot un sadalot cilvēku plūsmu veikalos.