Latvijas Alkohola nozares asociācija (LANA) vēstulē Ministru kabinetam un Ekonomikas ministrijai norāda, ka pašreizējie tirdzniecības ierobežojumi veicina nevienmērīgu pircēju plūsmu darba dienās, veidojot nozīmīgu Covid-19 izplatīšanās risku. Turklāt iepriekšējo gadu pieredze rāda, ka novembrī un decembrī tiek pārdoti gandrīz 20% no gada laikā pārdotā alkoholisko dzērienu apjoma. Vienlaikus LANA aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem un svētkiem gatavoties laicīgi – iespēju robežās iepirkties internetā, produktus ar garāku derīguma termiņu iepirkt savlaicīgi un bez īpašas nepieciešamības neapmeklēt veikalus.

Jau pirmā nedēļa pēc ierobežojumu ieviešanas parāda, ka šajā svētku gaidīšanas laikā tie veicina bīstamu drūzmēšanos tirdzniecības vietās. Tirgotāju sniegtie dati liecina, ka vienā no lielākajām tirdzniecības ķēdēm 4. decembrī (piektdiena) un 7. decembrī (pirmdiena) bija attiecīgi par 5% un 8,1% lielāka cilvēku plūsma nekā vidēji citās gada nedēļās. Rēķinot nedēļas datus – nedēļā no 7. decembra līdz 13. decembrim bija 3,5% lielāka cilvēku plūsma nekā nedēļā no 30. novembra līdz 6. decembrim. Šajā nedēļā īpaši liels apmeklētāju palielinājums bija 10. un 11. decembrī (ceturtdiena un piektdiena) – attiecīgi 7,1% un 4,2%, kas liek secināt, ka cilvēki, visticamāk, uz veikalu gājuši divreiz – vienreiz pēc aizliegtās preces un vēl vienu reizi brīvdienās pēc pārējām precēm. Arī “Latvijas balzams veikali” dati rāda, ka 4. un 11. decembrī bija par 14% un 11% lielāks apmeklētāju pieplūdums nekā vidēji oktobrī un novembrī.

Turklāt šie dati jāskata kontekstā, ka novembrī un decembrī ik gadu palielinās veikalu apgrozījums un pieaug pārdoto preču apjoms, jo cilvēki gatavojas svētkiem. Tā LANA apkopotie nozares dati liecina, ka parasti novembrī un decembrī tiek pārdoti gandrīz 20% no visa gada laikā realizētā alkoholisko dzērienu apjoma, attiecīgi palielinās arī veikalu apmeklējumu biežums un ilgums, kas ierobežojumu laikā var provocēt vēl lielāku drūzmēšanos. Visbiežāk iedzīvotāji svētkiem iegādājas tādus alkoholiskos dzērienus kā dzirkstošos vīnus un konjaku, kā arī vīnu un viskiju.

“Mēs aicinām valdību izvērtēt spēkā esošo ierobežojumu efektivitāti. Ierastās brīvdienu iepirkšanās tagad notiek darba dienās un rada daudz lielāku un nevienmērīgu pircēju plūsmu. Veikali darba dienu vakaros ir pārpildīti. Tas apmeklētājiem var radīt nepatīkamas emocijas, kā arī kalpot par iemeslu dažādām konfliktsituācijām gan starp veikala apmeklētājiem, gan ar veikalu personālu,” uzsver LANA izpilddirektors Dāvis Vītols.

Šobrīd MK noteikumi paredz, ka laika posmā no 19. decembra līdz 3. janvārim alkoholisko dzērienu tirdzniecība būs iespējama tikai sešās dienās no sešpadsmit. LANA brīdina, ka šajās sešās dienās veikalos būs novērojama vēl intensīvāka apmeklētāju plūsma. Pastāv liela iespējamība, ka cilvēki veikalus vienkārši “gāzīs riņķī”, lai dienās, kad alkohola un citu preču tirdzniecība būs atļauta, paspētu iegādāties nepieciešamās lietas. Nozare uzskata, ka cilvēki būs spiesti stāvēt ārā pie veikaliem garās un nekontrolētās rindās, varētu veidoties haoss, kas nav vēlams nedz tirgotājiem, nedz valdībai.

LANA apzinās COVID-19 infekcijas izplatības radītās sekas Latvijā un atkārtoti pauž atbalstu tādiem valdības lēmumiem un ierobežojumiem, kas mazina cilvēku plūsmu publiskās vietās un var pozitīvi ietekmēt situāciju valstī, tostarp, palīdzēt veselības sistēmai pilnvērtīgi darboties šādos apstākļos. Diemžēl redzot reālo situāciju veikalos un analizējot tirdzniecības vietās pārdošanas datus no 4. decembra līdz 11. decembrim, LANA atkārtoti pauž satraukumu par to, kā situācija attīstās. “Piektdienas vakarā novērotais spilgti apliecina, ka nepieciešams izlīdzināt pircēju plūsmu, nepieciešams ieklausīties nozares pārstāvjos un pilnveidot steigā pieņemtos regulējumus. Svarīgi esošajā situācijā ir būt atbildīgiem – gan iepērkoties, gan svinot svētkus un lietojot alkoholiskos dzērienus, gan ievērojot valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus,” norāda Dāvis Vītols.

LANA aicina iedzīvotājus neatlikt pirkumus uz pēdējo brīdi un svētkiem gatavoties savlaicīgi – izmantot iespēju iepirkties internetā arī brīvdienās, bez īpašas nepieciešamības neapmeklēt veikalus darba dienas beigās vai īsi pirms to slēgšanas, t.i. tā sauktajās “pīķa stundās”, kā arī preces ar garāku derīguma termiņu iegādāties laikus.

LANA uzskata, ka, veicot tirdzniecības ierobežojumus, ir būtiski ņemt vērā Latvijas iedzīvotāju pirkšanas paradumus ilgākā periodā un apzināties, ka diemžēl šie  ierobežojumi vienā mirklī nemainīs cilvēku paradumus.  Tā, piemēram, 2019. gadā SKDS veiktās aptaujas dati* rāda, ka, plānojot viesības, teju puse Latvijas iedzīvotāju iegādājas alkoholiskos dzērienus, t.i. 13% iedzīvotāju vienmēr iegādājas alkoholiskos dzērienus, bet 31% – gandrīz vienmēr. Savukārt 25% respondentu gatavojoties svētkiem alkoholiskos dzērienus iegādājas diezgan reti un 17% – dažreiz, bet Veselības ministrijas 2018. gadā veiktais “Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums” atklāj, ka alkoholiskos dzērienus lieto 79% Latvijas iedzīvotāju.

 

*Aptauju pēc Veselības ministrijas pasūtījuma sabiedrības informēšanas kampaņas “Spēks pateikt NĒ!” ietvaros veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs “SKDS”, no 2019. gada 14.-21. novembrim aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus, interneta lietotājus, vecumā no 18 līdz 75 gadiem.