Vīriešiem

Vīriešiem

Tu nedzer slepus vai jau no paša rīta. Tu iedzer kopā ar draugiem vai kolēģiem, tikai nedēļas nogalē. Tev nav nekādu nopietnu veselības problēmu, un tu nodarbojies ar sportu. Vai tev tiešām nav par ko raizēties?

Tu strādā garas darba stundas, tev ir problēmas attiecībās vai vienkārši esi sociāli aktīvs. Ir ļoti daudz iemeslu, kādēļ vīrieši vecumā no 20 līdz 40 gadiem mēdz iedzert. Pētījumi liecina, ka visvairāk alkoholu lieto tieši strādājošie. Turklāt – lai iedzertu, obligāti nav jādodas ārpus mājas. Ja iemalko vienu aliņu pie televizora – viss ir normas robežās, bet ja pāris – tu jau esi pārsniedzis dienas devu. Bieža prakse ir pārmērīga alkohola lietošana nedēļas nogalē – tu aizej uz klubu ar draugiem, un tad glāzes neviens vairs neskaita.

Kur ir problēma? Ir ļoti viegli pārkāpt robežu, kad dzeršana kļūst kaitīga.

Pētījumi liecina, ka vismaz ceturtā daļa Eiropas vīriešu reizi nedēļā izdzer vairāk nekā astoņas vienības alkohola. Nedēļā tāds daudzums ir pilnīgi pieļaujams, bet vienā reizē – daudz par daudz. Ja tu regulāri dzersi pār mēru, tas neizbēgami atstās iespaidu uz organismu. Sākot no tā, ka ir grūtāk nodarboties ar sportu, beidzot ar palielinātu vēža risku.

Mīts, ka alkohola izraisītas slimības pārsvarā skar vīriešus pēc 50 gadu vecuma, ir nepatiess. Ārsti atzīst, ka ar aknu slimībām aizvien biežāk slimo trīsdesmit un četrdesmit gadu vecumā. Alkohols var bojāt sirdi, aizkuņģa dziedzeri, barības vadu, resno zarnu, kā arī radīt miega traucējumus un depresiju. Turklāt veselība nav vienīgais, par ko uztraukties. Vīrieši pārmērīgā alkohola reibumā bieži kļūst par nozieguma upuriem vai paši kļūst vardarbīgi.

Riski

 • Aknas
  Alkohola lietošana visbiežāk noved pie aknu saslimšanām. Visbiežāk tas skar vidēja vecuma vīriešus, īpaši 35 līdz 45 gadu vecumā. Turklāt nav jābūt alkoholiķim, lai ciestu aknas. Pietiek iedzert regulāri, lai pakļautu sevi riskam. 2009. gadā Latvijā 1222 cilvēkiem atklāti ļaundabīgi aknu audzēji, bet 390 pacienti miruši ar aknu cirozi.

 • Vēzis
  Izdzerot vairāk par diviem dzērieniem dienā, palielinās barības vada, rīkles, balsenes un zarnu vēža risks.

 • Neauglība
  Alkohola lietošana atstāj sekas arī uz spermatozoīdu kvalitāti – rezultātā neizstrādājas veseli kustīgi spermatozoīdi veiksmīgai olšūnas apaugļošanai pietiekamā daudzumā. Turklāt pārmērīga dzeršana tieši iespaido potenci!

 • Sirds
  Alkohols palielina asinsspiedienu, kas attiecīgi var novest pie sirds slimībām. Aizraušanās ar alkohola patērēšanu lielos daudzumos, piemēram, nedēļas nogalē, paātrina sirdsdarbību un attiecīgi palielina sirds saslimšanu risku. Regulāras iknedēļas iedzeršanas var novest pie patoloģiskas sirds palielināšanās.

 • Noziegumi un vardarbība
  Latvijā netiek apkopoti dati par cilvēkiem, kas cietuši noziegumos alkohola reibumā. Tomēr pētījumi Lielbritānijā rāda, ka aptuveni 40% nedēļas nogalē noziegumos cietušo bijuši alkohola reibumā, bet laikā no pusnakts līdz pieciem rītā šis skaitlis ir daudz lielāks – 70%. Ja iedzer par daudz, vari kļūt agresīvs arī pats. Dati liecina, ka aptuveni 45% noziegumus pastrādājuši dzērumā.

Ko darīt ?

 • Ja samazināsi nedēļas laikā izdzertās alkohola vienības, drīz vien pamanīsi rezultātu. Tev būs vairāk laika, vairāk naudas, vairāk enerģijas – trenažieru zālē vai sporta laukumā.

 • Ja zini, ka nedēļas nogalē gaidāmas svinības, kurās iedzersi, pa nedēļu no alkohola atturies. Ja zini, ka dosies iedzert uzreiz pēc darba, pirms tam ieturi sātīgas pusdienas.

 • Ja zini, ka alkohols tev palīdzēs justies mierīgāk – nosaki sev konkrētu dzērienu skaitu un to nepārsniedz.

 • Pievērs uzmanību tam, ko dzer mājās. Visticamāk, pats sev ieliesi četrreiz vairāk alkohola nekā bārā – izvairies no tā.

 • Pasūti dzērienus jauktā kārtībā – alkoholisko, bezalkoholisko, alkoholisko, bezalkoholisko.

 • Ja darbs rada daudz stresa, atrodi citu iespēju novērst spriedzi – aizej uz zāli, uzspēlē basketbolu, izvēlies kādu citu sev piemērotu sporta veidu, klausies mūziku, skaties televizoru, dodies uz kino vai gatavo ēst.