Veselība

Veselība

Alkohola ietekme uz aknām

Aknas ir ļoti jutīgas pret alkohola toksisko iedarbību. Precīzas sakarības starp to, cik jāizdzer, lai iedzīvotos ar alkoholu saistītās aknu saslimšanās, nav. Atkarībā no organisma tas notiek dažādi.

Piemēram, Itālijā veikti pētījumi rāda, ka aknu saslimšanas risks palielinās, patērējot apmēram 3,8 vienības alkohola dienā, un jo vairāk dzer, jo lielāks risks. Savukārt Ķīnā izpētīts, ka 2,5 vienības dienā dubulto saslimšanas iespējamību, bet ar katru papildu devu risks nepalielinās.

 • Dzimums
  Sievietēm aknu bojājumus alkohols rada daudz biežāk (gandrīz 50%) nekā vīriešiem.
 • Ķermeņa masas indekss
  Liekais svars vai tieksme uz korpulenci palielina saslimšanas risku.
 • Dzeršanas paradumi
  Ja alkoholiskos dzērienus lieto vienīgi maltītes laikā, saslimšanas risks ir mazāks.
 • Blakus saslimšanas
  Piemēram, cukura diabēts apgrūtina slimības norisi un prognozi.

Kā slimība progresē?

Ir trīs alkohola aknu slimības: alkohola toksiskais hepatīts ir akūta saslimšana, bet aknu taukainā hepatoze (aptaukošanās) un aknu ciroze – hroniska. Slimības formu nosaka tās attīstības gaita – vai saslimšana radusies dažu dienu, mēnešu vai gadu laikā.

 • Akūtais alkohola hepatīts
  Šī saslimšana rodas pēc ilgstošas (mēnesis, reizēm vairāki mēneši) alkohola lietošanas. Slimības pazīmes ir slikta pašsajūta, pazemināta vai zudusi apetīte, augsta temperatūra, dzelte, apjukums. Alkohola hepatīts ir ārstējams. Ja cilvēks pārtrauc lietot alkoholu un ārstējas, šis stāvoklis ir atgriezenisks 75% gadījumu. Taču slimība var progresēt par aknu cirozi.
 • Aknu taukainā hepatoze
  Slimības iemesls ir regulāra un ilgstoša alkohola lietošana. Slimība sākotnēji var noritēt bez pazīmēm. Pārsvarā konstatē aknu palielinājumu un izmaiņas asins bioķīmiskajās analīzēs. Tikai atsevišķos gadījumos stāvoklis var kļūt kritisks. Šajā gadījumā galvenais ir pārtraukt alkohola lietošanu, tad stāvoklis uzlabojas. Ar medikamentiem slimība nav ārstējama! Reizēm tā var būt īpaši spēcīga un izraisīt cilvēka nāvi.
 • Ciroze
  Vairums pacientu ar aknu cirozi neievēro agrīnos slimības simptomus. Tie mēdz būt neizteikti, ieskaitot svara zaudēšanu, nogurumu, nelabumu, vemšanu, caureju un vēdersāpes. Tiem, kas alkoholu lieto daudz, var palīdzēt agrīna veselības pārbaude, pirms slimība sasniegusi vēlīno stadiju. Galvenā cirozes radītā problēma ir tā, ka aknās savairojas saistaudi un iet bojā normālās aknu šūnas, līdz ar to pakāpeniski zūd aknu spēja veikt savas funkcijas.

Vēlīnajā stadijā simptomi var parādīties saistībā ar komplikācijām (slimības sarežģījumiem):

 • Aknu arteriālā spiediena paaugstināšanās (portālais spiediens). Tas izpaužas kā asiņošana no barības vada vēnām un ascīts (šķidrums vēdera dobumā);
 • Encefalopātija, kuru izraisījusi aknu nespēja izvadīt no asinīm toksīnus;
 • Iespējama arī vēža jeb aknu šūnu karcinomas izveidošanās.

Ja gribi pārliecināties, vai tavi dzeršanas paradumi nav atstājuši ietekmi uz aknām, labāk piesakies vizītē pie sava ģimenes ārsta!