Vecākiem

Vecākiem

Jūsu bērns ir pusaudža vecumā. Jūs nepavadāt viņu uz ballītēm un vairs nesagaidāt pie skolas. Taču jau ir pienākusi reize, kad, atnācis mājās no kāda pasākuma, jūsu tīnis ir jūtami iereibis. Kā šajā gadījumā vispareizāk rīkoties?
Alkohola lietošana Latvijā ir atļauta tikai no 18 gadu vecuma, tomēr nebūsim naivi – tā sākas jau pusaudža gados. Tīņi vēlas izskatīties un uzvesties kā pieaugušie, un dzeršana bieži vien šķiet vislabākais veids iekļauties kompānijās un sevi pierādīt: dzeru, tātad esmu spējis iegādāties alkoholu, tātad esmu pieaudzis.

Tieši šī iemesla dēļ vecākiem ir jāzina, kā ar bērniem runāt par alkoholu. Ar aizliegumu var panākt vienīgi protestu. Nepieciešamas pārrunas un sapratne, kā arī adekvāta rīcība.

Katrā ziņā vecāku piemērs bērniem ir ļoti svarīgs. Jūs neiestāstīsiet tīnim, ka dzert ir kaitīgi, ja paši to neievērojat. Jūsu bērnam ir jāzina svarīgākie fakti par alkoholu – ko nozīmē dzert par daudz un kā alkoholam pateikt nē.

Kur ir problēma?

Ir jāatceras, ka gluži fizioloģiski tīņus alkohols iespaido smagāk. Tā kā jaunieši ir augumā mazāki un nav raduši iedzert, viņi piedzeras ļoti ātri. Ideālajā variantā bērni nedrīkstētu lietot alkoholu vismaz līdz 15 gadu vecumam. Tomēr realitātē pusaudži lieto alkoholu un dara to agrīni, iedzer vairāk un biežāk. Astoņi no desmit 15 gadu vecajiem tīņiem atzīst, ka kaut reizi to ir pamēģinājuši. Puse no 16–17 gadu vecajiem jauniešiem iedzer vismaz vienreiz nedēļā.

Pēc Lielbritānijā veiktā pētījuma datiem, bērni, kas pirmoreiz alkoholu lietojuši mājās un uzzinājuši par tā negatīvajiem efektiem no vecākiem, ir mazāk tendēti uz pārmērībām nekā tie, kas dzert sākuši, eksperimentējot kopā ar vienaudžiem.
Vecāki bieži nezina, kādā vecumā runāt par alkoholu un vēl svarīgāk – kā to darīt? Labā ziņa ir tā, ka vecāku viedoklis bērniem ir svarīgs un labāk par problēmu runāt agrāk.

Riski

 • Traumēta veselība
  Svarīgi! Alkohols uz jaunieša veselību atstāj iespaidu ilgtermiņā! Regulāra dzeršana var kļūt par iemeslu smadzeņu bojājumiem, mutes, rīkles vai barības vada vēzim, aknu cirozei, sirds slimībām vai impotencei, kas parādās tikai pieaugot.
 • Pašnāvību risks
  Jaunieši no 15 līdz 24 gadiem salīdzinoši biežāk izdara pašnāvības. Tā kā alkohola ķīmiskā iedarbība uz smadzenēm novājina cilvēka spēju kontrolēt savu rīcību, tā lietošana veicina pašnāvības domu īstenošanu.
 • Gadījuma sakari
  Alkohola iespaidā tīnis ātri zaudē paškontroli, tādēļ ir gatavs darīt lietas, ko skaidrā prātā nekad neatļautos. Tā tīņi var ielaisties seksuālos sakaros neaizsargājoties vai ar gadījuma partneriem.
 • Nozieguma upuri
  Dzērumā tīņi ir īpaši neaizsargāti, tādēļ viegli kļūst par nozieguma upuriem.
 • Likumpārkāpumi
  Tīņiem alkohola reibumā ātri mazinās paškontrole, tādēļ viņi var uzvesties agresīvi un nemotivēti – sākot ar sīko huligānismu, beidzot ar zādzībām.

Ko darīt ?

 • Vecāku paraugs ir noteicošais! Ievērojiet pieļaujamo dienas devu paši (3–4 vienības dienā vīriešiem, 2–3 sievietēm), citādi neiestāstīsiet savam bērnam, ka dzert ir kaitīgi.
 • Runājiet ar bērniem par alkoholu un dariet to jo ātrāk, jo labāk. Atcerieties, ka 15 gadu vecumā jau astoņi no desmit bērniem būs nogaršojuši kādu stiprāku dzērienu.
 • Pārmērīgas alkohola lietošanas sekas bieži vien redzamas seriālos, filmās, ziņās un ir aprakstītas presē. Izmantojiet to kā piemēru un ar bērnu pārrunājiet redzēto vai lasīto.
 • Māciet bērnam domāt par drošību – turēties kopā ar draugiem mājupceļā no ballītes, skaļi saukt pēc palīdzības uzbrukuma gadījumā u.tml.
 • Ja jūsu bērns ir piedzēries, neārdieties. Pārrunājiet notikušo nākamajā rītā, ieklausieties, ko viņš saka, mēģiniet izanalizēt situāciju un ieteikt, kā tādos gadījumos rīkoties nākamreiz.