Vīriešiem

Vīriešiem

Tu nedzer slepus vai jau no paša rīta. Tu iedzer kopā ar draugiem vai kolēģiem un tikai nedēļas nogalēs. Tev nav nopietnu veselības problēmu, un tu aktīvi nodarbojies ar sportu. Vai Tev tiešām nav par ko raizēties?

Garas un intensīvas darba stundas, problēmas attiecībās vai aktīva sociālā dzīve var būt iemesls, kāpēc arvien biežāk tiek lietots alkohols. Pētījumi liecina, ka visvairāk alkoholu patērē tieši strādājošie.  Ja vakarā iemalko vienu aliņu – viss ir normas robežās, bet ja pāris – tu jau esi pārsniedzis dienas devu. Bieži vien, tieši nogalēs sanāk pārmērīgi lietot alkoholu – tu aizej ar draugiem uz klubu vai rīko mājas ballīti, un tad glāzes neviens vairs neskaita.

Kur rodas problēma?

Pētījumi liecina, ka vismaz ceturtā daļa Eiropas vīriešu reizi nedēļā izdzer vairāk nekā astoņas vienības alkohola. Arī Latvijā situācija ir līdzīga – SPKC veiktie pētījumi liecina, ka vīrieši salīdzinājumā ar sievietēm alkoholu lieto biežāk un vairāk. Vīrieši alkoholu lieto katru nedēļu, savukārt  sievietes – vairākas reizes mēnesī, taču ne jau katru nedēļu. Nedēļā šāds daudzums (astoņas vienības) alkoholisko dzērienu ir pieļaujams, bet vienā reizē – tas ir krietni par daudz.

Mīts, ka pārmērīga alkohola izraisītas slimības pārsvarā skar vīriešus pēc 50 gadu vecuma, ir nepatiess. Ārsti atzīst, ka ar aknu slimībām aizvien biežāk slimo trīsdesmit un četrdesmit gadu vecumā. Pārmērīga alkohola lietošana var bojāt sirdi, aizkuņģa dziedzeri, barības vadu, resno zarnu, kā arī radīt miega traucējumus un depresiju. Turklāt veselība nav vienīgais, par ko uztraukties. Vīrieši pārmērīgā alkohola reibumā bieži vien kļūst par nozieguma upuriem vai arī paši kļūst vardarbīgi.

Riski

  • Aknas
    Pārmērīga alkohola lietošana bieži noved pie aknu saslimšanām. Visbiežāk tas skar vīriešus, īpaši 35 līdz 45 gadu vecumā. Turklāt nav jābūt alkoholiķim, lai veicinātu aknu bojājumus. Pietiek vien ar regulāru iedzeršanu, lai pakļautu sevi saslimšanas riskam. Latvijā saslimstība ar aknu vēzi ir mazāka nekā pasaulē vidēji, taču tas skaidrojams ar novēlotu slimības fakta konstatāciju.
  • Vēzis
    Izdzerot vairāk par diviem dzērieniem dienā to darot katru dienu, palielinās risks saslimt ar barības vada, rīkles, balsenes un zarnu vēzi.
  • Neauglība
    Pārmērīga alkohola lietošana atstāj sekas arī uz spermatozoīdu kvalitāti – rezultātā neizstrādājas veseli kustīgi spermatozoīdi veiksmīgai olšūnas apaugļošanai pietiekamā daudzumā. Turklāt pārmērīga dzeršana tiešā veidā iespaido potenci!
  • Sirds
    Alkohols palielina asinsspiedienu, kas attiecīgi var veicināt sirds un asinsvadu saslimšanas. Pārmērīga alkoholisko dzērienu lietošana, piemēram, nedēļas nogalē, paātrina sirdsdarbību un attiecīgi palielina sirds saslimšanu risku. Regulāras iknedēļas iedzeršanas var novest pie patoloģiskas sirds palielināšanās.
  • Noziegumi un vardarbība
    Latvijā netiek apkopoti dati par cilvēkiem, kas cietuši noziegumos alkohola reibumā. Tomēr pētījumi Lielbritānijā rāda, ka aptuveni 40% nedēļas nogalē noziegumos cietušo bijuši alkohola reibumā, bet laikā no pusnakts līdz pieciem rītā šis skaitlis ir daudz lielāks – 70%. Ja iedzer par daudz, vari kļūt agresīvs arī pats. Dati liecina, ka aptuveni 45% noziegumus pastrādājuši dzērumā.

Ko darīt?

  • Ja samazināsi nedēļas laikā izdzertās alkohola vienības, drīz vien pamanīsi rezultātu. Tev būs vairāk laika, vairāk naudas, vairāk enerģijas trenažieru zālē vai sporta laukumā.
  • Ja zini, ka nedēļas nogalē gaidāmas svinības, kurās iedzersi, pa nedēļu no alkohola atturies. Ja zini, ka dosies iedzert uzreiz pēc darba, pirms tam ieturi sātīgas pusdienas.
  • Ja zini, ka alkohols tev palīdzēs justies mierīgāk – nosaki sev konkrētu dzērienu skaitu un to nepārsniedz.
  • Ja izvēlies lietot alkoholu mājās, pievērs uzmanību patērētajam alkohola patēriņam. Visticamāk, pats sev ieliesi četrreiz vairāk alkohola nekā bārā – izvairies no tā.
  • Ja esi devies uz bāru vai kafejnīcu un izvēlies lietot alkoholu, pasūti dzērienus jauktā secībā – alkoholisko, bezalkoholisko, alkoholisko, bezalkoholisko.
  • Ja darbs rada daudz stresa un vēlies atslābināties, lietojot alkoholiskus dzērienus, atrodi citu iespēju novērst spriedzi – aizej uz zāli, uzspēlē basketbolu, izvēlies kādu citu sev piemērotu sporta veidu, klausies mūziku, skaties televizoru, dodies uz kino vai gatavo ēst.