Lasāmviela

Veselība

Alkohols un reproduktīvās spējas

Alkohols kaitē abu dzimumu reproduktīvajai sistēmai, ko regulē hormoni: testosterons un estrogēns. Alkohols bremzē šo hormonu veidošanos organismā, tādēļ dabiski noteiktā sistēma vienkārši nedarbojas. Alkohola ietekme uz citiem ķermeņa orgāniem stāvokli tikai pasliktina.   

 

Vīriešiem

Testosterona līmenis mazinās

Bieži cilvēki domā, ka alkohols labvēlīgi iespaido potenci. Īstenībā ir pilnīgi pretēji: problēmas ar potenci var rasties pat tad, ja alkoholu lieto salīdzinoši reti, teiksim, vienu reizi nedēļā (tā saucamais svētku dzērājs). Pēc ASV seksopatologu datiem, izdzerot 200–250 ml alkohola, vīrišķā dzimumhormona testosterona līmenis organismā samazinās uz piecām dienām. Tāpat alkohols var radīt testosteronu producējošo šūnu atrofiju sēkliniekos. Tādēļ rūdītiem dzērājiem ir novērota krūšu dziedzeru palielināšanās.

Iespaids uz centrālo nervu sistēmu

Alkohols iespaido centrālo nervu sistēmu un sniegumu gultā. Dzērumā ir kavēta erekcija un ir grūti kontrolēt ejakulāciju.

Problēmas ar orgasma sasniegšanu

Alkohola ietekmē var būt grūtības sasniegt orgasmu, īpaši hroniska alkoholisma gadījumā. Tas notiek tādēļ, ka alkohols lielās devās izraisa smadzeņu zemgarozas struktūru bojājumus. Šī iemesla dēļ alkohola biežiem lietotājiem ir raksturīga arī pazemināta dzimumtieksme jeb libido, kurai seko ejakulārā mazspēja un impotence.

Pazeminās spermas kvalitāte

Alkohola lietošana ietekmē spermatozoīdu veidošanos, samazina gan to kvalitāti, gan kustīgumu. Attiecīgi pazeminās spermas kvalitāte. Kritiskākos gadījumos šī iemesla dēļ var piedzimt bērni ar defektiem.

 

Sievietēm


Mazinās spējas apaugļoties

Pat neliels alkohola daudzums pazemina sievietes apaugļošanās spēju (tomēr tas nenozīmē, ka to var izmantot kā kontracepcijas līdzekli!). Dāņu zinātnieku pētījumi liecina, ka, izdzerot līdz pieciem dzērieniem nedēļā, samazinās iespējas palikt stāvoklī. Pamatīgāka alkohola lietošana apdraud varbūtību tikt pie bērniņa nākotnē. Savukārt kāds amerikāņu pētījums atklājis, ka alkohola lietošana mēnešreižu laikā apaugļošanās iespēju samazina par 50%.

Menstruālā cikla izmaiņas

Alkohola lietošana var sagraut menstruālo ciklu un ovulāciju. Kāds pētījums rāda, ka pusei no sievietēm, kuras patērējušas trīs četrus dzērienus dienā triju nedēļu laikā, ir traucēts menstruālais cikls un ovulācija. Smagākos dzeršanas gadījumos menstruācijas izbeidzas un iestājas agra menopauze.

Spontānais aborts

Ja auglis ticis bojāts ar alkoholu, šūnas vairs nedalās un iestājas ļoti agrīns spontānais aborts. To sieviete bieži vien uzskata par novēlotām mēnešreizēm. Sievietēm, kas aizraujas ar alkohola lietošanu, spontānā aborta risks ir palielināts.

Negatīva ietekme uz augli

Sevišķi negatīva ietekme alkohola lietošanai ir gadījumā, ja sieviete ir stāvoklī. Bērna gaidībās lietojot alkoholu pārmērīgi, jaundzimušajiem var rasties augļa alkohola sindroms:

  • sejas anomālijas – gluda deguna-mutes daļa, šaura augšlūpa, īsas un šauras plakstiņu spraugas;
  • augļa pirmsdzemdību un zīdaiņa pēcdzemdību attīstības aizture un traucējumi;
  • centrālās nervu sistēmas attīstības traucējumi, piemēram, mikrocefālija (patoloģiski maza, neattīstīta galva), strukturālas smadzeņu izmaiņas, hiperaktivitāte, trīce, mācīšanās un uztveres traucējumi;
  • samazināts jaundzimušā svars un augums (-10,0% no normas), kā arī augšanas problēmas tālākajā dzīvē.
  • Atsevišķi tiek izdalīti arī augļa alkohola spektra traucējumi:
  • garīgā atpalicība, kas var izpausties kā mācīšanās, atmiņas, uzmanības problēmas un nespēja tikt galā ar dažādām dzīves negācijām turpmākajos dzīves gados;
  • traucētas sociāli adaptīvās spējas;
  • apgrūtināta akadēmisko zināšanu apguve un izziņas spējas;
  • traucēta kustību sfēras attīstība.

 

Ko darīt

Kaut gan pārmērīga alkohola lietošana var atstāt paliekošu iespaidu uz abu dzimumu reproduktīvo veselību, radot neauglību, daudzas alkohola lietošanas blaknes ir īslaicīgas. Reproduktīvā sistēma strādās normāli, ja pārtrauksi lietot alkoholu. Tādēļ, ja centies palikt stāvoklī, gan tev, gan partnerim būtu jāatsakās no alkoholiskiem dzērieniem. Ja tomēr gribi iedzert, nelieto vairāk par vienu divām alkohola vienībām vienreiz divreiz nedēļā.

Ja uztraucies par alkohola ietekmi uz reproduktīvo veselību, sazinies ar savu ģimenes ārstu vai ginekologu!