Jautā – mēs atbildēsim!

Jautā – mēs atbildēsim!

Jūsu jautājums ir saņemts un saglabāts, tas būs redzams, tiklīdz tiks sniegta atbilde

Ja vēlies uzzināt papildus informāciju par alkoholu, tā lietošanas ietekmi uz veselību u.tml., lūdzu, raksti mums. Reizi nedēļā apkoposim iesniegtos jautājumus, un uz tiem mājas lapā atbildēs kompetenti nozares speciālisti.

Jau atbildētie jautājumi.

 • Kārlis:
  Vai šogad alkoholam celsies cena?
  • Atbildigi.lv:
   Līdz ar grozījumiem likumā, tika nolemts akcīzes nodokļa likmes alkoholiskajiem dzērieniem 2020. un 2021. gadā paaugstināt vidēji par 5% gadā. Tādējādi no 2021. gada 1. marta stiprā alkohola litra nodokļu daļa tiks paaugstināta vēl par 0,51 eiro, vīnam nodokļu daļa pieaugs par 0,08 eiro (par litru), bet alum par 0,03 eiro par litru.
 • Jurijs:
  Labdien! Vai latvijā ir anonīmo alkoholiķu grupas? Vai tās darbojas arī pašreiz, kad ir ierobežojumi?
  • Lilita Petermana, narkoloģe:
   Latvijā ir anonīmo alkoholiķu grupas. Visu informāciju par iespējām pievienoties AA sadraudzībai, varat atrast internetā – aa.org.lv. AA sadraudzība darbojas arī šobrīd – ārkārtas situācijas laikā, sapulces notiek attālināti, tiešsaistes režīmā, visa informācija par laikiem un pieslēgšanos sapulcēm attālināti – aa.org.lv. Var izmantot informatīvās palīdzības tālruni 27333523.
 • Anna:
  Vai bērniem, kuru vecāki lieto alkoholu ir daudz lielāka iespēja kļūt atkarīgiem, nekā tiem, kuru vecāki nelieto alkoholu nemaz?
  • Lilita Petermana, narkoloģe:
   Alkohola lietošanas tradīcijas ģimenē, protams, pieskaitāmas pie atkarību veicinošiem riska faktoriem attiecībā uz bērniem. Vairāk risks saistīts ar "piemēra" rādīšanu, reizēm vecāki arī pieņem lēmumu iedot bērniem pagaršot alkoholu mājas kārtībā. Apgalvojumam, ka bērniem, kuru vecāki lieto alkoholu, ir lielāka iespēja kļūt atkarīgiem, kā nelietotāju vecāku bērniem, nav pietiekami pierādījumu, jo reizēm cilvēkiem, kuri šobrīd nelieto nemaz, ir iepriekšēja pārmērīgas lietošanas vai atkarības pieredze. Īpaši būtiska ir viena vai abu vecāku saslimšana ar atkarību – tad iespējamība bērnam kļūt atkarīgam ievērojami pieaug.
 • Kaspars:
  Kā var zināt, vai cilvēkam ir problēmas ar alkohola lietošanu, ir atkarība?
  • Lilita Petermana, narkoloģe:

   Visdrošāk – doties uz konsultāciju pie speciālista – narkologa. Atkarības slimībai, tāpat kā jebkurai citai slimībai ir noteikti diagnostiskie kritēriji. Ārsts, izjautājot pacientu, veicot dažādus diagnostiskos testus, varēs noteikt, vai ir problēma, un ja ir, tad cik dziļa tā ir. Bez atkarības pastāv arī riskanta lietošana un epizodiska kaitējoša lietošana.

   Dzīvē gan bieži ir tā, ka pats lietotājs problēmas nesaskata vai arī negrib atzīt (to sauc par slimības noliegumu), pirmie parasti ir tuvinieki, ģimenes locekļi, kuri sajūt, ka kaut kas mainās – uzvedība, attiecības, iedibinājusies dzīves kārtība utt. Var mainīties alkohola lietošanas biežums – kļūst arvien biežāka, var mainīties daudzums – iedzeršanas vietā sāk parādīties piedzeršanās, lietotāja uzvedība reibumā var mainīties, "atnāk" paģiras – dažādi veselības traucējumi nākamajā dienā pēc alkohola lietošanas... Lūk, visu šo konstatēt ir narkologa darbs.

   Vienkāršākā alkoholiķa (alkoholatkarīga cilvēka) definīcija skan šādi – alkoholiķis ir cilvēks, kurš dēļ alkohola lietošanas atkārtoti nokļūst sev mokošās situācijās, bet neraugoties uz to, turpina lietošanu. Par ģimeni var teikt līdzīgi- ja ģimenē atkārtoti rodas problēmas (konflikti, strīdi, nepildīti solījumi, veselības problēmas, nauda u.c.) saistītas ar kāda ģimenes locekļa alkohola lietošanu, tad šajā ģimenē ir ienākusi atkarības slimība.