Jautā – mēs atbildēsim!

Jautā – mēs atbildēsim!

Jūsu jautājums ir saņemts un saglabāts, tas būs redzams, tiklīdz tiks sniegta atbilde

Ja vēlies uzzināt papildus informāciju par alkoholu, tā lietošanas ietekmi uz veselību u.tml., lūdzu, raksti mums. Reizi nedēļā apkoposim iesniegtos jautājumus, un uz tiem mājas lapā atbildēs kompetenti nozares speciālisti.

Jau atbildētie jautājumi.

 • Kristīne:
  Labdien! Esmu dzirdējusi, ka dažādu atkarību ārstēšanā palīdz arī hipnoze, mākslas terapija vai nodarbības ar dzīvniekiem. Vai tā ir tiesa? Un ja jā, tad kur šadas atkarību ārstēšanas metodes ir pieejamas?
  • Lilita Petermana, narkoloģe:

   Atkarību ārstēšana pēc būtības ir kompleksa – tā iekļauj medicīnisko, psiholoģisko, sociālo aspektu. Nav pierādījumu kādas vienas atsevišķas metodes efektivitātei atkarības ārstēšanā. Par šobrīd efektīvāko ārstēšanas metodi atzīta programmterapija – tā iekļauj pacienta fiziskās, psiholoģiskās un sociālās veselības atjaunošanu ( cik tas ir iespējams, jo ilgstoša atkarība rada arī neatgriezeniskas sekas), programmterapija tiek īstenota terapeitiskajā vidē – dienas režīms, noteikumi; tiek izmantota grupas terapija, individuāla konsultēšana, strādā speciālistu komanda – narkologs, psihologs, mākslas terapeits, individuāli var tikt pieaicināti vēl citi speciālisti. Latvijā atkarības ārstēšana notiek Minesotas programmā (28 dienas stacionārā) un Narkoloģiskās rehabilitācijas programmā (līdz 12 mēnešiem stacionārā).

   No Jūsu minētajām metodēm atkarību ārstēšanā programmterapijā izmanto galvenokārt mākslas terapiju – vizuāli plastisko mākslas terapiju, drāmas terapiju, deju un kustību terapiju. Arī nodarbības ar dzīvniekiem dažkārt var tikt izmantotas terapeitisko metožu pilnveides ietvaros. Ņemot vērā atkarības slimības specifisko simptomātiku – grūtības atpazīt un izpaust emocijas, jūtu pārmaiņas, daudzveidīgos psihes aizsardzības mehānismus, mākslu terapija ir ļoti iedarbīga, taču tikai kompleksā ar citiem atveseļošanās pasākumiem.

   Minesotas programma pieejama slimnīcā "Ģintermuiža" Jelgavā, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā un SIA "Akrona".

   Par hipnozes efektivitāti atkarības ārstēšanā nav pietiekami objektīvo datu.

 • Iveta:
  Labdien! Vēlos palīdzēt savam brālim, kurš zaudējot darbu ir atsācis pārmērīgi lietot alkoholu. Alkohols jau neko neatrisinās, taču mierinājumu viņš meklē pudelē. Pie kā šādā situācijā būtu jāvēršas? Vai ārstēšanās attiecīgajās iestādēs nav ļoti dārga?
  • Lilita Petermana, narkoloģe:

   Šādā situācijā būtu jāiet pie narkologa uz konsultāciju. Narkologs ir tiešās pieejamības speciālists, tāpēc ģimenes ārsta nosūtījums nav nepieciešams. Būtiski, vai Jūsu brālim pašam ir vēlēšanās šo situāciju mainīt.

   Tā kā Jūs rakstiet, ka pēc darba zaudēšanas alkohola lietošana ir atsākta, var secināt, ka jau iepriekš alkohola problēma ir bijusi aktuāla. Kas palīdzējis iepriekš? Kāds ir bijis iepriekšējā lēmuma pieņemšanas ceļš? Kādas ir pacienta personiskās domas un sajūtas? Narkologs konsultācijas laikā to izvērtē, kopā ar pacientu sastāda ārstēšanās plānu. Pieredze rāda, ka efektīvi ir uzsākt ārstēšanos ar Minesotas programmu – tā ir stacionāra īstermiņa psihoterapeitiska programma atkarības slimības ārstēšanai, pēc programmas jāturpina atveseļošanās ambulatori.

   Par izmaksām: atkarības ārstēšana ir iekļauta valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu "grozā", ir noteikta pacienta iemaksa, kas šobrīd ir 4 eiro par vienu ambulatoru narkologa apmeklējumu un 7 eiro par 1 dienu ārstējoties slimnīcā, ja uz stacionāru nosūtījis narkologs. Minesotas programma ilgst 28 dienas, tās izmaksas kopā ir 196 eiro. Minesotas programma Latvijā tiek īstenota Jelgavā, slimnīcā "Gintermuiža" un Rīgā, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā un AKRONĀ – 12. Sīkāku informāciju par šo pakalpojumu variet rast iestāžu mājaslapās: www.gintermuiza.lv un www.rpnc.lv.

 • Sandra:
  Kādi faktori nosaka, vai nākamajā dienā pēc alkohola lietošanas būs paģiras? Dažreiz dzerot stiprāku alkoholu nav paģiras, bet izdzerot dažas vīna glāzes ir. Kāpēc tā?
  • Lilita Petermana, narkoloģe:

   Ir 2 varianti, kad cilvēkam pēc alkohola lietošanas nākamajā dienā ir slikta pašsajūta, veselības traucējumi – var būt paģiras un var būt intoksikācijas jeb saindēšanās ar alkoholu sekas. Tautā parasti tos neatšķir un jebkuru "sliktumu" sauc par paģirām. Bet paģiras jeb abstinences sindroms ir atkarības pazīme – samazinoties organismā vielas koncentrācijai, sākas traucējumi dažādās organisma sistēmās – vājums, nespēks, slikta dūša, vemšana utt. Paģiru stāvoklī parādās tieksme pēc jaunas devas – t.s. "uzlāpīšanās".

   Ja ir otrais variants – intoksikācija, tas nozīmē, ka par daudz izdzerts, šajā gadījumā jau doma par alkoholu rada riebumu un vēl pasliktina pašsajūtu.

   Abos gadījumos organisma reakciju ietekmē dažādu faktoru kopums, kas mēdz būt arī individuāli – alkohola kvalitāte, alkohola veids, sastāvs; cilvēka fiziskās veselības stāvoklis, psiholoģiskais stāvoklis – tas ietekmē toleranci (panesamību). Tā kā dažādos dzīves brīžos šie faktori ir mainīgi, dažādas mēdz būt arī alkohola lietošanas sekas. Tāpēc jau viens no alkohola lietošanas riskiem ir seku neprognozējamība.

 • Ilona:
  Cik ilgā laikā var izārstēt atkarību?
  • Lilita Petermana, narkoloģe:

   Vispirms jāsāk ar to, ko saprotam ar vārdu – izārstēt. Vai izārstēšanās nozīmē atgriešanos pie normālas, kontrolētas lietošanas – kā agrāk, kad problēmu vēl nebija, vai arī ar izārstēšanos saprot nelietošanu vispār. No medicīniskā viedokļa atkarības slimība ir neizārstējama, jo pēc definīcijas tā ir primāra, hroniska, progresējoša, recidivējoša saslimšana, kuras būtība ir: izmainīta smadzeņu neiroķīmiskā darbība; traucēta dabīgās labsajūtas uzturēšanas sistēmas darbība; izmainīta emocionālā uztvere un stresa tolerance; rodas izmaiņas visās dzīves jomās – fiziski, psiholoģiski, garīgi.

   Visas šīs izmaiņas pakāpeniski pieaug, padziļinās, tās uztur, aktivizē vielas (alkohols, narkotiskās vielas u.c.) lietošana. Tas nozīmē, ka, ja reiz saslimis – jāiemācās ar šo slimību sadzīvot. Nevar atgūt spēju lietot kontrolēti.

   Tomēr atkarība ir ārstējama, atveseļošanās kritērijs ir spēja atgriezties normālā dzīvē un pašsajūtā, saglabājot pilnīgu atturību.

   Atveseļošanās sākas ar lietošanas pārtraukšanu, pēc tam seko agrīnais atveseļošanās periods – paģiru jeb abstinences ārstēšana, vidēji šī fiziskā "atiešana" prasa 5- 8 dienas, stacionārā šis process tiek saukts par detoksikāciju. Tikai pēc tam, kad cilvēks ticis galā ar paģirām, var tikt uzsākta ārstēšana. Atkarības ārstēšanā stacionārā šobrīd pieejamas 2 programmas – Minesotas programma – 28 dienu programma, pamatā efektīva alkohola atkarības ārstēšanai; narkoloģiskās rehabilitācijas programma – līdz 12 mēnešiem, piemērota narkotiku atkarības ārstēšanai.

   Pēc stacionārās ārstēšanas seko gana ilgs ambulatorās ārstēšanas posms, kas ietver dinamisko novērošanu, recidīva profilaksi. Ārsti atkarības slimības remisiju (pilnīga atturība + psihoemocionālā stāvokļa uzlabošanās) uzskata par stabilu sākot no 5 gadiem.

   Atveseļošanās nozīmē domāšanas, dzīvesveida maiņu. Būtiska nozīme visā ārstēšanās procesā ir pacienta motivācijai, līdzestībai. Bieži vien tā ir mainīga, tādēļ nepieciešamais ārstēšanās ilgums, metodes arī mēdz būt dažādi.

   Atkarības hronisko dabu apstiprina fakts, ka, atsākot lietošanu vienalga pēc cik ilga laika – 5-10-15 utt.gadiem, ātri vien atkarība atgriežas un turpina progresēt no tās vietas, kur tā reiz apturēta.