Tuvākā pusgada laikā gaidāms ievērojams cenu pieaugums alkoholisko dzērienu segmentā, paredz Latvijas Alkohola nozares asociācija (LANA). Cenu kāpuma divi galvenie faktori būs alkohola akcīzes nodokļa kāpums no šā gada 1. marta, kā arī, mazumtirgotāju apjoma atlaides palielinājums uz akcīzes nodokļa rēķina, ziņo nozares asociācija.

“Aptuveni 70% no grādīgo dzērienu cenas sastāda akcīzes nodoklis un pievienotās vērtības nodoklis,” norāda Latvijas Alkohola nozares asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols. “Ja netiks iesaldēts akcīzes nodokļa likmes kāpums, redzēsim ievērojamu cenu pieaugumu, kas tiešā mērā varētu sekmēt arī nelegālā alkohola apriti, iedzīvotājiem biežāk izvēloties lētākus produktus,” brīdina Dāvis Vītols. “Cenu kāpums būs jūtams. Piemēram, 40% grādīga viena litra pudeles cena dēļ akcīzes nodokļa kāpinājuma palielināsies vismaz par 1,00 eiro. Šis ir iemesls, kāpēc aktīvi aicinām valdību izvērtēt gaidāmo akcīzes nodokļa likmes paaugstinājumu un iesaldēt to 2019. un 2020. gadam,” norāda Dāvis Vītols.

Kā otrs iemesls straujam alkohola cenu kāpumam minams alkoholisko dzērienu sākumcenas palielinājums. “Ļoti iespējams, ka vairumtirgotāji cels paša produkta sākumcenu, ko veicinās mazumtirgotāju apjoma atlaides pieaugums uz akcīzes nodokļa rēķina, kas tiek aprēķināts gan no produkta pamatcenas, gan no pieaugošā akcīzes nodokļa,” atklāj Dāvis Vītols. “Tas nozīmē, ka alkoholisko dzērienu “plaukta cena”, ko redzēs patērētāji, varētu pieaugt jūtami vairāk nekā par 1,00 eiro,” norāda Vītols.

Lai saglabātu alkoholisko dzērienu cenas pircējiem pieņemamā apjomā, Latvijas Alkohola nozares asociācija rosina atcelt paredzēto akcīzes nodokļa kāpinājumu alkoholiskajiem dzērieniem 2019. un 2020. gadā.