Grūtniecēm

Grūtniecēm

Gaidīt mazuli – tas ir gan brīnišķīgi, gan atbildīgi. Tādēļ šai laikā īpaši jāpievērš uzmanība veselībai un ir būtiski apzināties visus alkohola lietošanas riskus. Ja alkoholu lieto regulāri, tu pilnīgi noteikti kaitē savam mazulim. Mediķi iesaka grūtniecības laikā pilnībā atturēties no stiprāku dzērienu baudīšanas, tomēr daļa uzskata, ka glāze vīna nekādu kaitējumu auglim nenodarīs. Viedokļi atšķiras. Tomēr vissvarīgākais ir zināt, kā rīkoties, ja negribi darīt savam bērnam pāri
Kas mainās?

Kad tu, gaidot bērniņu, iedzer, tas vairs neattiecas vienīgi uz tevi un tavu veselību. Jāatzīst, ka zinātnieki vēl nav pilnībā izpētījuši, kādu iespaidu nelielā daudzumā lietots alkohols atstāj uz augli. Tomēr viens ir skaidrs: alkohols ar asinsriti cauri placentai nonāk arī mazuļa asinīs. Tu taču nekad nedzertu alkoholu kopā ar zīdaini? Bet gaidāmais mazulis vēderā ir vēl jaunāks…
Pētījumi liecina, ka sievietes mūsdienās dzer aizvien vairāk. Tas palielina iespēju, ka būs grūti atturēties no alkohola arī grūtniecības periodā.

Riski

 • Garīgās attīstības traucējumi
  Retos gadījumos iespaidu uz augli atstāj pat alkohola lietošana nelielā daudzumā. ASV veikts pētījums liecina, ka parasti pudele vieglā alus vai glāze sidra reizi nedēļā auglim nerada nekādus bojājumus, tomēr aptuveni vienam no tūkstoša jaundzimušo, kura mamma grūtniecības laikā ik nedēļu lietojusi alkoholu, rodas garīgās attīstības traucējumi, kas pirmsskolas vecumā izpaužas kā nemiers un apgrūtināta koncentrēšanās spēja.
 • Kroplības
  Ja, gaidot mazuli, alkohola lietošana ir sistemātiska, sekas var būt dramatiskas: garīga atpalicība (smadzeņu bojājums), sirds defekti, augšanas grūtības vai roku, kāju un sejas kroplības.
 • Augļa attīstības traucējumi
  Alkohola lietošana grūtniecības periodā var traucēt normālai augļa un bērna attīstībai. Svarīgākie orgāni mazulim attīstās grūtniecības pirmajās 10–12 nedēļās. Nevar zināt, kurš orgāns tajā brīdī mazulim veidojas un, iespējams, cieš no izdzertā alkohola.
 • Nepietiekams svars
  Alkohola lietošanas dēļ bieži dzimst bērni ar nepietiekamu svaru – 2,5 kilogrami un mazāk.

Ko darīt ?

 • Ja tomēr izlem iedzert, pārliecinies, ka dari to droši. Nekad nelieto vairāk par vienu alkohola devu! Jāatceras, ka stiprais alkohols (visi destilētie spirtotie dzērieni, kā degvīns, rums, džins u.tml.) ir toksiskāks, tādēļ kaitīgāks.
 • Palutini savas garšas kārpiņas citādi. Eksperimentē ar bezalkoholiskiem kokteiļiem. Spied dažādu augļu sulas vai pievieno ūdenim sīrupus.
 • Nepakļaujies apkārtējo spiedienam. Īpaši, ja esi kaut kur devusies kopā ar draugiem vai kolēģiem, kuri vēl nezina par tavu grūtniecību. Saki, ka tev pēc tam jābrauc ar auto, ka dzer zāles, vai vienkārši pasūti sev bezalkoholisko kokteili. Tā nevienam neradīsies lieki jautājumi.
 • Ja tu centies palikt stāvoklī, mēģini pakāpeniski samazināt izdzertā alkohola vienības. Sāc ar to, ka dzer mazāk ik dienas, līdz nelieto alkoholu jau vairākas dienas nedēļā.
 • Mēģinot tikt pie bērniņa, pārliecini partneri, ka arī viņam ir svarīgi nedzert. Galu galā jūs domājat par kopīgu pēcnācēju, bet alkohols iespaido arī vīrieša spermas kvalitāti un dzimumspēju.
 • Maini savus ikdienas paradumus. Ja parasti iedzer alkoholiskos dzērienus, piemēram, skatoties televizoru, pamēģini kādu vakaru bez tā iztikt – tā vietā lasi grāmatu, klausies mūziku, sakārto fotogrāfijas. Tā tu lauzīsi ieradumu iedzert konkrētā situācijā.
 • Nekrīti panikā, ja esi izdzērusi vairāk par ieteicamo alkohola daudzumu laikā, kad nezināji, ka esi stāvoklī. Pārmērīgas alkohola lietošanas gadījumā pirmajā vai otrajā grūtniecības nedēļā risks, ka embrijam (astotajā grūtniecības nedēļā embrijs pārtop par augli) būs nodarīts kaitējums, ir niecīgs. Tomēr par savām bažām ir vērts pastāstīt ģimenes ārstam vai vecmātei.