Šogad Latvijas Alkohola nozares asociācijai (LANA) pievienojušies divi Latvijas vīna un sidra ražotāji – SIA “Kroņstrauts” ar zīmolu “Sabiles sidrs” un SIA “Abavas dārzi” ar zīmolu “Abavas vīni”, būtiski palielinot vietējo ražotāju pārstāvniecību. Šobrīd alkohola nozarei ir nozīmīgi sniegt atbalstu Latvijas uzņēmējiem, pārņemt pasaules labāko praksi un veicināt godīgu likumdošanas normu ieviešanu Latvijā starp dažādām alkoholisko dzērienu kategorijām.

SIA “Abavas dārzi” ir lielākais vīna ražotājs Latvijā, kas kopš 2007.gada veiksmīgi attīsta šī dzēriena ražošanu. Uzņēmums šobrīd piedāvā 22 dažādus dzērienu veidus jeb 30 produktus vietējiem pircējiem un eksportē uz vairākām valstīm. 2016.gadā “Abavas vīni” saražoja 90 tonnas vīna.

Pirms septiņiem gadiem SIA “Kroņstrauts” Sabilē aizsāka sidra ražošanu no Latvijā audzētiem īpaši izmeklētu šķirņu āboliem, neizmantojot sulas vai koncentrātus. Kurzemes reģiona ražotāja apjoms šobrīd ir aptuveni 30 tonnas sidra gadā, katru gadu ir ievērojama izaugsme, tāpēc šobrīd viņi aktīvi strādā pie ražotās produkcijas pieejamības vietējā tirgū un eksporta iespēju attīstīšanas. Uzņēmumam ir būtiska loma gan kā vietējo augļu pārstrādātājam, gan arī nodrošinot darba vietas Sabiles un tās apkārtnes iedzīvotājiem.

“Latvijā alkohola nozarē ir manāma aktīvāka premium dzērienu virziena attīstība, kas nereti iezīmē arī jaunu produktu ienākšanu nozarē. Vīns un sidrs Latvijā kļūst aizvien populārāki, kas ir tieši saistīts ar pieaugošo vīna kultūras izplatību Latvijā. Nav pārsteigums, ka vīna patēriņa apjomi pēdējos gados pieaug pat par 3-5% gadā,” stāsta Dāvis Vītols, LANA izpilddirektors.

LANA galvenie darbības virzieni ir pārdomāta un ilgtspējīga akcīzes nodokļa politikas veicināšana, biedru interešu aizstāvēšana, kā arī biedru administratīva sloga mazināšana. Asociācijas mērķis ir ne tikai pārstāvēt biedru – ražotāju un izplatītāju biznesa intereses, bet arī organizēt sabiedrību izglītojošus un sociālus projektus, veicinot atbildīgas alkoholisko dzērienu kultūras veidošanos Latvijā.

LANA izveidota 2013.gada septembrī, apvienojoties līdzšinējām ražotāju un tirgotāju apvienībām un tādejādi kļūstot par lielāko šīs nozares pārstāvi Latvijā. Šobrīd LANA apvienojušies deviņi Latvijas lielākie nozares uzņēmumi: AS “Latvijas balzams”, SIA “LIVIKO”, SIA “Pernod Ricard Latvia”, SIA “Dunker Latvija”, SIA “Prike Latvija”, SIA “Drinks Distribution”, SIA “AMBER DISTRIBUTION LATVIA”, SIA “Abavas dārzi” un SIA “Kroņstrauts”. LANA ir Eiropas alkohola nozares asociācijas “SpiritsEurope” pilntiesīgs biedrs un Latvijas pārstāvis. Asociācija darbojas kā alkoholisko dzērienu industrijas eksperts, pārstāvot nozares kompāniju interešu atbalstu un iestājas par atbildīgu un saprātīgu alkohola lietošanas vidi Latvijā.